Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Copil nevaccinat in colectivitate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Copil nevaccinat in colectivitate

Buna ziua.
Am luat hotararea de a refuza vaccinurile "obligatorii" recomandate de ministerul sanatatii, in baza art. 13 din Legea pacientului (46/ 2003) si a Ordinului MS 1612/2008 ("NOTA: Refuzul de a efectua vaccinarea se face prin declaratie scrisa a parintilor copilului, cu asumarea consecintelor ce decurg din acesta." ).
Desi legea permite refuzul vaccinurilor recomandate prin schema de imunizare, acum cand vreau sa-mi duc copilul la o cresa de stat, mi s-a spus ca nu-l primeste nevaccinat si ca ei au "legile lor" (si cei de la cresa, si cei de la sanepid). Totusi, nu am gasit nicaieri o prevedere legala ca o conditie de inscriere a copilului la cresa este sa fie vaccinat.
S-a confruntat cineva cu o astfel de problema? Am vreo sansa de izbanda sau unica solutie este sa-l vaccinez?
multumesc anticipat
Multumesc
Poate sa fie vaccinat de medicul de familie.Acesta ii va administra vaccinul respctiv.
:) asta stiu. sa vaccinezi un copil nu e o problema in romania.
intrebarea mea era daca este legal sa nu-l accepte in colectivitate nevaccinat (cu vaccinuril din schema recomandata de MS).
multumesc