Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz montare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz montare

buna ziua...fac apel la bunavointa dumneavoastra pt a primii sfaturi legate de urmatorul caz....
...asociatia de proprietari a fost notificata de Distrigaz ca a expirat verificarea tehnica de 2 ani a intalatiei de gaze...DAR...in urma reabilitarii termice a blocului toate apartamentele au montat geamuri tip termopan,inclusiv la bucatarii...
cei de la gaze ne-au instiintat ca nu mai primim verificarea tehnica pana nu se monteaza detectoare si siteme de inchidere automata a gazelor,ba riscam sa ramana tot blocul fara gaze[Ordinul ANRE nr. 5/2009 si ordinul ANRE numarul 179 din 16.12.2015]...s-a gasit o firma autorizata si s-a inceput lucrarea
Toate bune si frumoase pana ne-am trezit ca sunt 3 locatari care nu permit accesul in locuinta,si nu accepta montarea detectoarelor
Intrebare: ce masuri legale se pot lua impotriva celor 3 locatari care refuza montarea detectoarelor?
Am auzit pareri cum sa mergem toti cei afectati cu bata la usile lor,dar asta nu e o solutie legala incalcam noi legea...
Cred ca nici Distrigaz nu ii poate amenda deoarece cei 3 nu au contract direct cu furnizorul de gaze,contract facut in numele asociatiei
VA multumesc anticipat pt raspunsuri...
val3ros, utilizator
Obligativitatea montarii detectoarelor este cu dus-intors. Chiar si in conditiile ordinelor ANRE citate!

Comunicatul ANRE (autoritatea care a emis ordinele) lasa loc la interpretari.

INFORMARE 07-06-2016 privind montarea detectoarelor automate de gaze naturale

De reținut este faptul că montarea detectorului automat de gaze este obligatorie doar în situația în care operatorul economici autorizat ANRE constată, în urma verificării sau a reviziei tehnice a instalației de utilizare, că nu sunt îndeplinite condițiile tehnice de funcționare în siguranță a instalației de utilizare a gazelor naturale.

[ link extern ]

De retinut, "doar in situatia in care"!

Asociatia de proprietari trebuia sa contracteze cu o firma autorizata ANRE pentru verificarea periodica si apoi in baza unui document intocmit de firma in care se specifica ca nu sunt indeplinite conditiile tehnice de functionare a instalatiei se impune obligativitatea montarii detectoarelor de gaze.

Altfel nu aveti ce sa le faceti celor 3 care nu permit accesul, chiar daca ii dati in judecata.

cyan, moderator
Daca nu aveti contracte individuale (contor la usa), probabil ca electrovalva se monteaza in bucataria fiecarui proprietar.
Bun, problema celor trei proprietari care nu sunt de acord cu montarea de detectoare si electrovalve: cu ocazia verificarii, firma le va blinda si sigila intrarea gazului, astfel incat acestia nu vor putea consuma gaze.

Este bine sa aveti o hotarare a AG privind obligativitatea montarii acestor dispozitive de protectie de catre toti proprietarii,
Celor care refuza, sa fie notificati cu scrisoare recomandata si AR, mergandu-se pana a-i actiona in instanta.
Ar mai fi o solutie - as. prop. sa suporte costurile, urmand a fi recuperate pe lista de plata. Daca si in aceste conditii sunt probleme, singura solutie este instanta.

Succes!
Am facut sedinta a adunarii generale a asociatiei,in care am informat locatarii,cu privire la obligativitatea montarii detectoarelor de gaze...deasemenea i-am informat despre firma autorizata care se va ocupa de lucrare,posibilitatea platii in 3 rate lunare,precum si faptul ca pot achizitiona in regie proprie detectorul,si montarea lui de catre firma autorizata
Nu cred ca e vorba de costuri ci mai curand de rea vointa...un locatar refuza deoarece are mobila facuta pe comanda si nu vrea sa demonteze mobila...altul e gica contra la tot ce se incearca sa se faca in asociatie,banuind pe toti de furt si afaceri necurate...
In ce masura se poate aplica ART.194 pct 20 din leg.123/2012
Hotararile adunarii generale,conform dispozitii in vigoare sunt obligatorii pentru toti proprietarii
In situatia in care parte dintre proprietari refuza accesul in proprietate pentru instalare detectoare si sisteme de inchidere automata a gazelor,urmeaza ca acestia sa fie legal notificati cu obligatia respectarii hotararii adunarii generale sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
@cyan a scris
Obligativitatea montarii detectoarelor este cu dus-intors.

In cazul imobilelor de locuit in comun racordate la instalatia centralizata alimentare cu gaze,furnizorul de utilitati conditioneaza furnizarea gazelor de instalarea individuala de sisteme detectoare+inchidere automata gaze
Cel putin in Bucuresti,furnizorul de gaze nu sta la discutii daca proprietarii doresc sau nu instalarea sistemrelor de siguranta,conditionand furnizarea gazelor daca toti consumatorii instaleaza sistem individual protectie-altfel nu elibereaza proces verbal pentru asociatia de proprietari care este parte in contractul de furnizare gaze in sistem centralizat
este Ordinul ANRE nr 179/16.12.2015 art 7 si 8 care nu este cu dus-intors