Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... prorata:inchiriere spatiu din 01.09.2009, val. ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

prorata:inchiriere spatiu din 01.09.2009, val. achizitie 200000ron fara tva in 01.07.2007,tva dedus 38000ron.Rog calcul prorata

In acest caz nu este vorba de prorata ci de ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital cf art 149 din CF.
Dar de ce nu faceti notificare pt a opta pt facturarea cu tva a inchirierii si nu mai aveti de a face cu ajustarea?
multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu am fost destul de explicita. Am un spatiu achizitionat la 01.07.2004.Din 01.09.2009 vreau sa-l inchiriez ca pers jur. la alta pers. juridica care nu este platitoare de TVA si a solicitat facturare fara tva.Acest spatiu a fost modernizat din 2007 cv 70000ron. Deci valoarea de achizitie a cladirii este de 200000ron ,investitie 70000ron fara tva. Daca facturez fara tva, trebuie sa calc prorata .Asi prefera fact cu TVA ,dar asa solicita clientul.
luminitaegri, utilizator
Data post: Joi, 3 Septembrie 2009, 11:40
Subiect: RE: prorata:inchiriere spatiu din 01.09.2009, val. achizitie 200000ron fara tva in 01.07.2007,tva dedus 38000ron.Rog calcul prorata

multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu am fost destul de explicita. Am un spatiu achizitionat la 01.07.2004.Din 01.09.2009 vreau sa-l inchiriez ca pers jur. la alta pers. juridica care nu este platitoare de TVA si a solicitat facturare fara tva.Acest spatiu a fost modernizat din 2007 cv 70000ron. Deci valoarea de achizitie a cladirii este de 200000ron ,investitie 70000ron fara tva. Daca facturez fara tva, trebuie sa calc prorata .Asi prefera fact cu TVA ,dar asa solicita clientul. Cum se face ajustarea, respectiv cum se calc prorata si cand?
luminitaegri, utilizator
Inchirierea este scutita de tva, daca nu se opteaza pt tva. Prorata este de 100% pt ca pt a realiza acest venit nu aveti achizitii.
Prorata se calc numai atunci cind pt achizitii nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pt operatiuni care dau drept de deducere sau pt operat care nu dau drept de deducere.
In schimb se face ajustarea cf art 149 din CF si pct 54 din norme, ele sunt explicite si daca le cititi cu siguranta o sa intelegeti cum se face.