Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de Inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de Inchiriere

Buna ziua!

Tatal meu a inchiriat un spatiu din imobil
unei societati cu profil alimentar.
Contractul a fost facut la ANAF pe 10 ani
fara niciun fel de clauza de prelungire
si va expira de drept peste 40 de zile.
Tatal meu a decedat intre timp iar noi
inca nu am dezbatut mostenirea
Noi ca mostenitori de drept putem inainta
aceste firme o notificare de evacuare a spatiului?
Cu cat timp inainte trebuie trimisa aceasta notificare
de evacuare?
Contractele de furnizare la Electrica
si cele de utilitati sunt pe numele acestei firme,
cine trebuie sa mearga sa rezilieze aceste contracte?
Ar trebui mentionat acest lucru in notificare?
Ce se intampla daca chiriasul nu vrea sa paraseasca
spatiul? Pot apela la un executor tinand cont ca contractul
inregistrat la ANAF are titlul executoriu?
Trebuie mers in instanta?
Multumesc

Buna ziua,

Va sfatuiesc sa mergeti la un notar si sa acceptati succesiunea si sa solicitati eliberarea unui certificat de calitate de mostenitor daca nu a trecut mai mult de 1 an de la data decesului defunctului. Daca nu, ati putea sa mergeti la notar pentru eliberarea unui certificat de mostenitor in care sa specificati doar o parte din bunuri daca nu aveti bani sa achitati taxele pentru toate bunurile.

Ulterior, ar fi bine sa notificați societatea prin executor pentru a o pune in intarziere cu privire la eliberarea spatiului.

Daca nu il elibereaza, va trebui sa apelati la instanta de judecata pentru obtinerea evacuarii. Exista o procedura specială in Codul de procedura civila cu privire la evacuare.

Referitor la termenul in care trebuie sa transmiteti notificarea, trebuie sa cititi contractul semnat de defunct. Tot mostenitorii ar trebui sa modifice contractele cu furnizorul de utilitati.

O zi buna!
Dezbaterea mostenirii este in curs si dureaza.
In contractul de inchiriere nu este specificat
niciun amanunt referitor la prelungire
Punctul nostru de vedere este ferm,
La data trecuta pe contract pt incetarea
contractului, noi dorim eliberarea spatiului.
Chiriasul a facut contract de furnizare la Electrica
pe durata nedeterminata in contrar cu ceea ce scrie
in contractul de inchiriere (contract de inchiriere pe 10 ani)
Este legal cum a procedat chiriasul?
Putem cere rezilierea contractului cu Electrica
in cazul in care chiriasul refuza eliberarea spatiului?
In notificarea pe care o vom trimite ar trebui specificate
toate aceste probleme, adica rezilierea tuturor contractelor de utilitati
ale firmei chiriasului pe adresa propietarului?
Multumim