Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare noua - 2 masini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare noua - 2 masini

Buna seara! Am si eu o nelumurire: in fata blocului meu s-a amenajat o parcare si nici un locatar nu are autorizatie de parcare, deoarece locurile nu s-au stabilit prin licitatie inca. In scara mea este un locatar care isi parcheaza 2 masini. Intr-o zi am parcat si eu pe unul din cele 2 locuri are lui pentru ca parcarea era plina in rest iar respectivul mi-a ridicat stergatoarele si mi-a pus un bilet in geam cum ca ala e locul lui de 20 ani(mentionez ca inainte nu era asfalt, ci pamant si nu avea nici o placuta de autorizatie). Intrebarea mea este urmatoarea: in conditiile date, are voie sa parcheze 2 masini pe doua locuri care nu sunt platite? Exista vreo lege in acest sens? Sau se functioneaza pe sistemul primul venit, primul sosit?
Atata timp cat locurile nu sunt platite se intelege ca oricine are dreptul sa parcheze.
Daca apartin domeniului public depuneti cerere la primarie pentru un loc de parcare.
In cazul licitatiei probabil se cumpara.