Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare pe domeniul public/cerere pentru parcari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare pe domeniul public/cerere pentru parcari acoperite

Buna ziua.
De curand mi-am achizitionat o masina si am probleme atat cu vecinii de scara cat si cu cei de bloc, in legatura cu parcarea in fata scarii/blocului. Cum parcarea unde parcam cu totii e domeniu public, masina o parchez unde am loc, normal, nu ? Acuma apare problema..... sunt instiintat de catre locatari ca "vezi ca ai parcat in locul meu" sau mi se ridica stergatoarele in semn de "mesaj". Eu le explic ca, conform legii am tot dreptul sa parchez oriunde unde e loc de parcare si ca nu au nici un drept sa-mi ceara sa mut masina si daca o sa se atinga de masina in vazul meu sau inregistrat pt. ca, m-am gandit sa montez o camera in interiorul apartamentului, am sa-i dau in judecata ! In vara au fost cei de la primarie pt. parcarile acoperite si reprezentantul ne-a spus ca, daca nu se strang semnaturile necesare din partea locatarilor (din totalul de 3 scari, cat are blocul, reiese ca, o scara nu e de acord) atunci nu se vor putea amplasa parcarile acoperite. Au fost depuse la As. de proprietari cererile si dupa strangerea semnaturilor cu acordul proprietarilor au iesit invingatori cei care nu si-au dat acordul pt. aceste parcari.
Intrebarea mea in aceasta privinta ar fi :
-Daca, parcarea unde parcam masinile, e domeniu public, de ce trebuie acordul tuturor locatarilor (celor 3 scari cat are blocul) ?
Multumesc anticipat.
szabyku, utilizator
Adaugare la cele scrise mai sus :
- In fata blocului e un fel de platforma unde se parcheaza autoturisme (cam 20 la numar) si din cauza aceasta trebuie acordul a 2/3-imi din totalul locatarilor blocului pt. ca primaria sa poata instala aceste copertine pe aceasta platforma ? Daca umarul cererilor depaseste numarul copertinelor ce se pot instala cum se procedeaza ? Se trage la sorti sau....
szabyku a scris:

Cum parcarea unde parcam cu totii e domeniu public, masina o parchez unde am loc, normal, nu ?

Nu este normal sa parcati unde gasiti locliber
Nici dv nu v-ar conveni sa va gasiti locul de parcare ocupat
Daca spatiul de parcare reprezinta domeniu public,legal nu puteti parca decat daca detineti contract de concesiune loc de parcare de la primaria teritoriala,cu achitarea obligatiilor anuale aferente
Nu inseamna ca daca exista un spatiu de parcare aferent 10 vehicule si in bloc exista 20 de vehicule-fiecare parcheaza cum si unde apuca loc liber
Acordul este solicitat de catre serviciul din primarie

La intrarea pe aceasta platforma este pus indicatorul : "Accesul interzis cu exceptia riveranilor" ! Mentionez ca, nimeni nu plateste nici un ban pt locurile de parcare pe acesta platforma !!! M-am interesat la As. de proprietari ! Cum puteti spune ca, "Nu este normal sa parcati unde gasiti loc liber", doar acolo stau ! Aceea platforma apartine tuturor locatarilor blocului si nu a unora din bloc ! REPET : s-au strans semnaturi pt acordul locatarilor ca primaria sa poata monta parcari acoperite pt cei care si-au depus cerere in acest sens si nu s-au strans acordul a 2/3-mi din partea locatarilor blocului asa cum a cerut primaria !!! Acuma daca numarul proprietarilor care detin autoturisme este mai mare decat numarul masinilor ce se pot parca pe platforma, asta e.... prin urmare toti locatarii blocului au intaietate la parcarea blocului fata de ceilalti si nicidecum sa existe favorizate anumite spatii preferentiale de unii locatari !
Adriantot, moderator
Stimate domn,
Serviciul specializat din primarie face ordinea pe platforma dvs.
Acest serviciu trebuie sa marcheze locurile de parcare si sa faca o licitatie. Ei, acum se pune problema cu "platforma noastra" care este un loc al domeniului public administrat de Consiliul Local.
Asadar, la licitatie pot sa se prezinte doar proprietarii blocurilor apropiate platformei.
Serviciul care se ocupa de parcari, in baza HCL stabileste ce si cum, suma minima de la care se porneste licitatia . Castiga proprietarul care ofera mai mult, fata de suma minima impusa. Dupa marcarea si nominalizarea prin placute a nr. masinii care are drept de parcare, puteti sa "discutati" cum ca cineva a parcat pe "locul" dvs. Sunt niste reguli stabilite intre primarie si proprietari. Politia locala face pacea...

Succes!
Adam Grecu a scris:

Stimate domn,
Serviciul specializat din primarie face ordinea pe platforma dvs.
Acest serviciu trebuie sa marcheze locurile de parcare si sa faca o licitatie. Ei, acum se pune problema cu "platforma noastra" care este un loc al domeniului public administrat de Consiliul Local.
Asadar, la licitatie pot sa se prezinte doar proprietarii blocurilor apropiate platformei.
Serviciul care se ocupa de parcari, in baza HCL stabileste ce si cum, suma minima de la care se porneste licitatia . Castiga proprietarul care ofera mai mult, fata de suma minima impusa. Dupa marcarea si nominalizarea prin placute a nr. masinii care are drept de parcare, puteti sa "discutati" cum ca cineva a parcat pe "locul" dvs. Sunt niste reguli stabilite intre primarie si proprietari. Politia locala face pacea...

Succes!

"Asadar, la licitatie pot sa se prezinte doar proprietarii blocurilor apropiate platformei." - aici va referiti la toti proprietarii sau la doar cei care vor loc de parcare ?
Multumesc.