avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale completare CEC in alb
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

completare CEC in alb

Am de la un client o fila CEC in alb. Am voie sa o completez? Am inteles ca daca fila nu e completata de cel ce mi-a lasat instrumentul pot fi si eu acuzat de vreo incalcare a legii? Mai pot investi instrumentul daca e refuzat la plata in cazul incare a fost lasat in alb de catre clientul meu?
Cel mai recent răspuns: ilmir1 , utilizator 09:54, 13 Iunie 2015
Doctrina si practica
1. Cec in alb - Cec incomplet emis de tragator si care permite astfel noului sau detinator sa-l completeze el insusi in cadrul unor conventii incheiate intre tragator si el. Raspunderea tragatorului ramane intreaga.
2. Cu privire la cecul in alb, se arata ca acesta reprezinta un instrument de plata in care apar doar semnatura tragatorului si o parte din mentiunile obligatorii, mentiunile lipsa urmand a fi completate in momentul in care posesorul prezinta cecul la plata; de asemenea, in cazul in care cecul intra in posesia succesiva a mai multor persoane, in momentul platii este obligatoriu sa fie completat numele ultimului posesor, iar completarea cecului se poate realiza de oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia, conform intelegerii care a avut loc anterior intre semnatarii cecului, fara a mai fi necesara interventia tragatorului. Nerespectarea intelegerilor initiale de catre cei care completeaza ulterior cecul in alb va putea fi invocata doar impotriva celui care a dobandit cecul cu rea-credinta sau care a comis o greseala grava in dobandirea lui.

se poate complta cecul deoarece acesta este incomplet, nu atrage respunderea celui care completeaza mentiunile obligatorii.
Am inteles ca daca exista o urma scrisa cum ca cec-ul a fost predat in alb, politia nu va incepe urmarirea penala pentru inselaciune. Asta ma gandesc ca nu elimina posibilitatea recuperarii creantei. Sau nu?
Pe de alta parte unii colaboratori m-au sfatuit sa insist ca in cazul unei intalniri sa il fac sa completeze personal cec-ul.
ioana.isvoranu a scris:

Doctrina si practica
1. Cec in alb - Cec incomplet emis de tragator si care permite astfel noului sau detinator sa-l completeze el insusi in cadrul unor conventii incheiate intre tragator si el. Raspunderea tragatorului ramane intreaga.
2. Cu privire la cecul in alb, se arata ca acesta reprezinta un instrument de plata in care apar doar semnatura tragatorului si o parte din mentiunile obligatorii, mentiunile lipsa urmand a fi completate in momentul in care posesorul prezinta cecul la plata; de asemenea, in cazul in care cecul intra in posesia succesiva a mai multor persoane, in momentul platii este obligatoriu sa fie completat numele ultimului posesor, iar completarea cecului se poate realiza de oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia, conform intelegerii care a avut loc anterior intre semnatarii cecului, fara a mai fi necesara interventia tragatorului. Nerespectarea intelegerilor initiale de catre cei care completeaza ulterior cecul in alb va putea fi invocata doar impotriva celui care a dobandit cecul cu rea-credinta sau care a comis o greseala grava in dobandirea lui.


Puteti completa dvs cec-ul atat timp cat el este in alb, fara toate elementele obligatorii inscrise, dar de preferat ar fi sa il puneti pe emitent sa va inscrie toate datele pe el.

Alte discuții în legătură

Cec garantie la contract de mandat HoreaO HoreaO Am incheiat un contract de reprezentanta cu un producator, urmand sa primesc un stoc de marfa. Pentru garantarea stocului, am depus garantie o fila CEC in alb. ... (vezi toată discuția)
Cec in alb, garantie Alex28 Alex28 Lucrez de ceva vreme cu un client, care a mai avut intarzieri la plata, dar minore. La un moment dat, acum vreun an, crescand valorile, mi-a dat un cec in alb, ... (vezi toată discuția)
Cec garantie in alb - penal sau nu? Cent Cent Cand un cec introdus la plat si pt care nu am avut bani dar a fost lasat lasat garantie in alb devine un caz penal si cand nu? (vezi toată discuția)