Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale completare CEC in alb
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

completare CEC in alb

Am de la un client o fila CEC in alb. Am voie sa o completez? Am inteles ca daca fila nu e completata de cel ce mi-a lasat instrumentul pot fi si eu acuzat de vreo incalcare a legii? Mai pot investi instrumentul daca e refuzat la plata in cazul incare a fost lasat in alb de catre clientul meu?
Doctrina si practica
1. Cec in alb - Cec incomplet emis de tragator si care permite astfel noului sau detinator sa-l completeze el insusi in cadrul unor conventii incheiate intre tragator si el. Raspunderea tragatorului ramane intreaga.
2. Cu privire la cecul in alb, se arata ca acesta reprezinta un instrument de plata in care apar doar semnatura tragatorului si o parte din mentiunile obligatorii, mentiunile lipsa urmand a fi completate in momentul in care posesorul prezinta cecul la plata; de asemenea, in cazul in care cecul intra in posesia succesiva a mai multor persoane, in momentul platii este obligatoriu sa fie completat numele ultimului posesor, iar completarea cecului se poate realiza de oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia, conform intelegerii care a avut loc anterior intre semnatarii cecului, fara a mai fi necesara interventia tragatorului. Nerespectarea intelegerilor initiale de catre cei care completeaza ulterior cecul in alb va putea fi invocata doar impotriva celui care a dobandit cecul cu rea-credinta sau care a comis o greseala grava in dobandirea lui.

se poate complta cecul deoarece acesta este incomplet, nu atrage respunderea celui care completeaza mentiunile obligatorii.
Am inteles ca daca exista o urma scrisa cum ca cec-ul a fost predat in alb, politia nu va incepe urmarirea penala pentru inselaciune. Asta ma gandesc ca nu elimina posibilitatea recuperarii creantei. Sau nu?
Pe de alta parte unii colaboratori m-au sfatuit sa insist ca in cazul unei intalniri sa il fac sa completeze personal cec-ul.
ioana.isvoranu a scris:

Doctrina si practica
1. Cec in alb - Cec incomplet emis de tragator si care permite astfel noului sau detinator sa-l completeze el insusi in cadrul unor conventii incheiate intre tragator si el. Raspunderea tragatorului ramane intreaga.
2. Cu privire la cecul in alb, se arata ca acesta reprezinta un instrument de plata in care apar doar semnatura tragatorului si o parte din mentiunile obligatorii, mentiunile lipsa urmand a fi completate in momentul in care posesorul prezinta cecul la plata; de asemenea, in cazul in care cecul intra in posesia succesiva a mai multor persoane, in momentul platii este obligatoriu sa fie completat numele ultimului posesor, iar completarea cecului se poate realiza de oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia, conform intelegerii care a avut loc anterior intre semnatarii cecului, fara a mai fi necesara interventia tragatorului. Nerespectarea intelegerilor initiale de catre cei care completeaza ulterior cecul in alb va putea fi invocata doar impotriva celui care a dobandit cecul cu rea-credinta sau care a comis o greseala grava in dobandirea lui.

Puteti completa dvs cec-ul atat timp cat el este in alb, fara toate elementele obligatorii inscrise, dar de preferat ar fi sa il puneti pe emitent sa va inscrie toate datele pe el.