Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu crestere copil

Buna seara, va rog sa ma ajutati intr-o privinta. Am nascut pe 10 octombrie 2016,concediul postnatal s-a terminat pe 12.12 am cele 12 luni lucrate succesiv dar la 2 intreprinderi. La una dintre ele am lucrat cu norma intreaga iar la cealalta part-time 2 ore/ zi ( venit lunar din aceasta 226 ron ). In ultimile 24 de luni am lucrat dupa cum urmeaza :

Sc.Mobxxxxxx.Srl - norma intreaga 05.02.2016 - prezent (9 luni )
Sc.Crxxxxxxxx.Srl- part time 2 ore /zi 02.10.2015 - 05.02.2016 ( 4 luni )
Nu am lucrat nicaieri in perioada 11.06.2015 - 02.10.2016 (4 luni)
Sc.Mobxxxxxx.Srl - norma intreaga 11.03.2015 - 11.06.2015 (3 luni )
Sc.Adxxxxxxx.Srl - norma intreaga 02.11.2014 - 11.03.2015 (4 luni )

Intrebarea este, se calculeaza ultimile 12 luni succesive anterioare lunii nasterii copilului in ciuda faptului ca in aceste 12 luni am venituri din activitati part time?
Am lucrat 9,respectiv 4 luni la aceeasi societate ( Sc.Mobxxxxx.srl),nu ar putea sa imi calculeze de la acestea doua si sa sarim peste cel cu part-time?)
La toate celelalte joburi am avut venituri mari si m-ar ajuta sa obtin o indemnizatie mai mare...cel partime ma cam trage in jos...ce variante am ?:( Multumesc !
avramgeorgiana, utilizator
Vi se vor lua in calcul in ordine descrestoare incepand cu luna nasterii copilului , 12 luni din perioadele lucrate la :
Sc.Mobxxxxxx.Srl - norma intreaga 05.02.2016 - prezent (9 luni )
Sc.Crxxxxxxxx.Srl - part time 2 ore /zi 02.10.2015 - 05.02.2016 ( 4 luni )

Adica, perioada noiembrie 2015 - octombrie 2016.
Jobul part-time ,din alte surse,am inteles ca este considerat" colaborare"si nu s-ar lua in calcul, eu am acceptat acel job mai mult pentru a "invata" meseria respectiva,n am stiut ca o sa ma cam incurce la un moment dat... Ar trebui sa imi para rau ca am avut un job part time in momentul asta..:) Nu stiu cat de bine ( nu as vrea sa fac ceva ilegal ) este ce spun eu acum..dar daca nu atasez la dosar acea perioada?...
avramgeorgiana a scris:

Jobul part-time ,din alte surse,am inteles ca este considerat" colaborare"si nu s-ar lua in calcul, ......

Nu este adevarat ce ati inteles.

1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de durata timpului - norma intreaga sau cu timp partial -, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Asadar, beneficiati de indemnizatia pentru CCC chiar daca aveti 2 ore/zi sau 4 ore/zi ori 8 ore/zi daca indepliniti conditia prevazuta de lege pentru acordarea indemnizatiei.

Baza legala este art. 2 din OUG nr.111/2010 :
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.

Din interpretarea acestui articol reiese ca legiuitorul nu a conditionat acordarea indemnizatiei pentru CCC de durata timpului de munca (norma intreaga sau partiala).

3. Ordinul MMFPS 1474/2011:
Situatie: Poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului persoana căreia, din cauza restrângerii activităţii angajatorului, i s-a redus programul de lucru la două ore/zi şi salariul în mod corespunzător, pe o perioadă de 3 luni?

Solutie: Perioada de întrerupere temporară a activităţii din iniţiativa angajatorului este considerată perioadă asimilată în contextul OUG nr. 111/2010, care prevede la art. 2 alin. (5) lit. f) că cele douăsprezece luni de eligibilitate pot fi constituite integral şi din perioada în care persoana se află în întrerupere temporară a activităţii din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivi legii. Totodată, şi o singură oră de activitate efectuată pe zi este suficientă pentru a asigura eligibilitatea la indemnizaţia pentru creşterea copilului. De asemenea, este necesară prezenţa la dosar a documentului de la angajator care să certifice măsurile luate de acesta, cum ar fi: reducerea programului de lucru, concedierea colectivă etc. Prin urmare, în situaţia în care angajatorul certifică prezenţa zilnică, iar în adeverinţa de venituri eliberată de acesta sunt precizate perioadele în care sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, inclusiv perioadele de şomaj tehnic, dacă acestea există, persoana este îndreptăţită să beneficieze de indemnizaţie pentru creşterea copilului.

... Nu stiu cat de bine ( nu as vrea sa fac ceva ilegal ) este ce spun eu acum..dar daca nu atasez la dosar acea perioada?...

Este greu de dat o parere despre asa ceva... decizia va apartine, avand in vedere ca AJPIS verifica datele care sunt prezentate.
Am inteles...deci sub nicio forma nu am cum sa evit sa se ia in calcul jobul part-time.Legea asta oricum avantajeaza doar o anumita categorie de mamici.Nu mi se pare corect sa obtin aceeasi indemnizatie cu a unei persoane care a avut un salariu minimum pe economie in ciuda faptului ca inainte si dupa jobul part time am avut venituri nete de peste 2000 lei(am facut calculul incluzand jobul meu part time,si tot pe la 1000-1100 lei ma invart).
Avand 4 locuri de munca in ultimii 2 ani, trebuie sa prezint adeverinta cu veniturile nete realizate de la toti cei 4 angajatori sau numai de la cei cu care am constituit 12 luni ?
avramgeorgiana, utilizator