Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrarea in legalitate a unei constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrarea in legalitate a unei constructii

Am demolat o casa veche ,propietate personala,in 2003;am depus atunci actele la primarie ,primind doar "Certifactul de urbanism".Apoi am contactat o persoana care pentru o suma de bani mi-a promis "Autorizatia de constructie",dar a disparut cu bani cu tot,intre timp am tot construit,am ajuns la 85% din constructie .
Ce varianta am de a intra in legalitate ,dupa 6 ani .Ce acte sa depun?
gmnicolau a scris:

Am demolat o casa veche ,propietate personala,in 2003;am depus atunci actele la primarie ,primind doar "Certifactul de urbanism".Apoi am contactat o persoana care pentru o suma de bani mi-a promis "Autorizatia de constructie",dar a disparut cu bani cu tot,intre timp am tot construit,am ajuns la 85% din constructie .
Ce varianta am de a intra in legalitate ,dupa 6 ani .Ce acte sa depun?

Buna ziua,

Pentru Dvs. actele necesare ar fi urmatoarele documente:

- o "Expertiza tehnica MLPAT" pentru demolarea vechii constructii;
- un "Certificat de Urbanism" pentru demolarea vechii constructii;
- o "Autorizatie de demolare" pentru demolarea vechii constructii;
- un "Certificat de Urbanism" pentru noua constructie;
- un "Proiect tehnic faza PAC" pentru constructia noua;
- o "Autorizatie de construire" pentru constructia noua;
- un "Proces-Verbal de receptie finala a cladiri noii" intocmit legal;
- o "Documentatie cadastrala" pentru constructia noua.

Pentru a intra in legalitate aveti 2 cai posibile:

- calea ADMINISTRATIVA: o cerere adresata primariei teritoriale pentru intrare in legalitate si obtinerea succesiva a tuturor documentelor aratate mai sus;

- calea JUDICIARA:
- fie o actiune in instanta competenta teritorial pentru constatarea starii de fapt: existenta cladirii, asa cum exista ea in prezent;
- fie o actiune in instanta pentru pentru accesiune imobiliara artificiala.

Ar fi de dorit ca in demersul Dvs. sa solicitati consultanta si asistenta unui profesionist in domeniu, evitand astfel nenumarate posibilitati de eroare/pierderi.

Cu stima,
Expert tehnic judiciar Eugen MARCOV
In primul rand, depuneti documentatia pentru Autorizatia de demolare, respectand prevederile Certificatului de Urbanism. Apoi, cerere pentru Cerificat de Urbanism pentru constructia noua si dupa ce acesta a fost emis, documentatia pentru Autorizatie de constructie. Luati legatura cu un arhitect serios, care va va indruma si va va intocmi documentatiile necesare! Pentru a verifica seriozitatea lui, consultati situl OAR, si lista arhitectilor cu drept de semnatura. Faceti un contract cu arhitectul ales, nu dati bani pe promisiuni si vorbe!
sau o sentinta de constatare ,, constructor de buna credinta '':D
Buna ziua.

Apropo de ,, constructor de buna credinta".
Interesanta abordarea subiectului in nou "Cod civil" si in noul "Cod de procedura civila".

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
legalmgm, utilizator