Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament in rate inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament in rate inaintea casatoriei

Buna ziua,

In prezent nu suntem casatoriti dar dorim sa luam un apartament prin credit bancar ipotecar. Creditul il va lua partenerul meu pe numele lui deoarece el se incadreaza cu salarul si neavand aceeasi adresa in buletin amandoi, nu pot aplica ca si codebitor. In viitor avem de gand sa ne casatorim. Va rog sa-mi spuneti daca eu voi avea vreun drept la locuinta in cazul unui divort (doamne fereste, dar nu stie niciodata) avand in vedere ca si salarul meu tot impreuna il vom cheltui anii in care locuim impreuna si acum dupa achizitionare am sa contribui cu banii necesari renovarii apartamentului. In cazul unui credit ipotecar exista vreo posibilitate, dupa casatorie, sa fiu trecuta ca si proprietar? Daca sotul ajunge in imposibilitate de plata sau se intampla ceva, pot eu sa preiau pe numele meu creditul si sa platesc in continuare ratele?
Va multumesc!
magdel, utilizator
Dreptul dvs. la acest apartament se va defini dupa data la care opereaza transferul dreptului de proprietate.
De cele mai multe ori .. aceste contracte de credit se fac cu transferul dreptului de proprietate la cumparator .. -adica la viitorul dvs. sot- urmand ca banca sa aiba o ipoteca prtivilegiata.
In aceasta ipoteza ... bunul va fi al sotului .. anterior casatoriei si nu veti avea nici un drept de proprietate asupra acestui bun.
Daca veti contribui la achitarea ratelor acestui apartament ... veti avea un drept de creanta impotriva sotului .. care insa se supune regimului prescriptiei generale de 3 ani.
La fel se pune probleme in cazul sumelor de bani necesare renovarii.
Dupa casatorie, in cazul in care sotul dvs. doreste sa vanda o parte din acest apartament aveti nevoie de acordul bancii.. care de cele mai multe ori nu vrea acest lucru... nu de alta dar nu vrea sa se complice.
Este insa posibil acest lucru -juridic vorbind- dat fiind ca banca are o ipoteca care ii permite sa urmareasca bunul in mana oricui s-ar afla.
Totusi trebuie sa aveti in vedere ca relevant in cauza este contractul de credit pe care il va incheia viitorul dvs. sot ... pentru ca bancile in contractul de credit reglementeaza in mod expres toate aceste ipoteze.
"Preluarea creditului " despre care vorbiti nu poate fi facuta decat tot cu acordul bancii. Si acordul bancii va fi dat doar in masura in care indepliniti conditiile de creditare.

Nimic nu va impiedica sa incheiati cu viitorul sot o conventie, anterioara semnarii/perfectarii contractului de imprumut cu Banca, prin care sa precizati toate aspectele relatate de dvs., mentionandu-se in mod expres ca dvs. contribuiti la achizitionarea imobilului in calitate de coproprietar insa datorita conditiilor "formale" impuse de Banca nu puteti aparea/figura in acte.
Puteti aparea in contractul cu banca in calitate de garant, precizandu-se si faptul ca veti/puteti prelua creditul
In cazul in care veti achizitiona bunul imobil in rate ,inaintea casatoriei , va fi bun propriu al sotului (tranferul dreptului de proprietate asupra unui bun imobil operand in cazul realizarii acordului de vointa , mentionat intr-un act autentic ,ad validitatem ).
Va exista un drept de creanta al dumneavoastra , daca va exista o contributie materiala la plata pretului .
Daca , insa , acest bun va fi cumparat dupa incheierea casatoriei , va avea , in mod cert , calitatea de bun comun.
apaidiu a scris:

Daca veti contribui la achitarea ratelor acestui apartament ... veti avea un drept de creanta impotriva sotului .. care insa se supune regimului prescriptiei generale de 3 ani.
La fel se pune probleme in cazul sumelor de bani necesare renovarii.

Sa nu uitam ca prescriptia nu curge intre soti pe durata casatoriei.