Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sambata se lucreaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sambata se lucreaza?

Daca in contract nu e scris acest lucru si eu lucrez 40 h/sapt,are voie angajatorul sa ma oblige sa vin sambata sa lucrez,chiar daca nu vine nimeni la cabinet?Precizez ca juristul firmei mi a spus din ziua interviului ca vom lucra si sambata si cand l am intrebat de ce,pt ca niciodata pana acum n am lucrat sambata,mi a raspuns:politica firmei ,iar seful mi a raspuns: toata lumea lucreaza sambata.Multumesc.
Art.3 alin.3 din Codul Muncii prevede ca : Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

In situatia in care se va lucra in zilele de repaus saptamanal, salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.