Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Recuperare taxa poluare 2008
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Recuperare taxa poluare 2008

Se poate recupera taxa poluare platita in 2008 la o masina care am vandut-o?
Buna ziua,

Taxa de poluare putea fi recuperata in termen de 3 ani de la data platii (termenul general de prescriptie). Tinand cont ca au trecut mai bine de 8 ani, la acest moment nu mai aveti posibilitatea sa va recuperati taxa.
Da. OG 40/2015
Procedura aprobată prin Ordinul ANAF 1154/ 2016:
2.3. Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripție a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire. Data la care a luat naștere dreptul la restituire este data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 40/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.
Prin urmare, puteți cere restituirea până la data de 01.01.2021