avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Recuperare taxa poluare 2008
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Recuperare taxa poluare 2008

Se poate recupera taxa poluare platita in 2008 la o masina care am vandut-o?
Cel mai recent răspuns: Juri 1 , Consilier juridic 11:39, 8 Ianuarie 2017
Buna ziua,

Taxa de poluare putea fi recuperata in termen de 3 ani de la data platii (termenul general de prescriptie). Tinand cont ca au trecut mai bine de 8 ani, la acest moment nu mai aveti posibilitatea sa va recuperati taxa.
Da. OG 40/2015
Procedura aprobată prin Ordinul ANAF 1154/ 2016:
2.3. Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripție a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire. Data la care a luat naștere dreptul la restituire este data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 40/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.
Prin urmare, puteți cere restituirea până la data de 01.01.2021

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa auto teodon teodon Incepând cu 01.02.2017 taxa auto va fi eliminata și înțeleg că se poate solicita restituirea acesteia pt autovehiculele înmatriculate intre 2007 și ... (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu madanina29 madanina29 Va rog sa imi spuneti daca as putea sa recuperez timbrul de mediu prin instanta de judecata intrucat am depus la ANAF o cerere si mi s-a raspuns ca nu pot ... (vezi toată discuția)
Recuperare timbru mediu maraalexandrescu maraalexandrescu Buna ziua! Am inteles ca sumele achitate in bzza oug 9/2013 se recupereaza in intregime in temeiul og 40/2015, doar prin cerere adresata finantelor . Oare e ... (vezi toată discuția)