avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa auto

Incepând cu 01.02.2017 taxa auto va fi eliminata și înțeleg că se poate solicita restituirea acesteia pt autovehiculele înmatriculate intre 2007 și martie 2013.
Am platit taxa de prima înmatriculare în iulie 2007.Ulterior mi s-a restituit aproximativ 30% din ea. Pot solicita restituirea diferenței ?
Cel mai recent răspuns: Juri 1 , Consilier juridic 17:09, 8 Ianuarie 2017
Ordinul ANAF 1154/ 2016
2.3. Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripție a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire. Data la care a luat naștere dreptul la restituire este data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 40/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.
Mulțumesc,dar răspunsul dvs nu mă lămurește pe deplin.
Eu vreau sa stiu daca mi se poate restitui și diferenta pana la suma inițială,având în vedere faptul că am beneficiat deja de o prima restituire parțială.
Dacă puteți cere taxa integral, logic că veți putea cere și parțial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa poluare 2008 Dobrota Daniel Dobrota Daniel Se poate recupera taxa poluare platita in 2008 la o masina care am vandut-o? (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto SzAlex SzAlex La data de 11 ianuarie 2013 am achitat taxa auto;in anul 2014 am pierdut procesul la Curtea de Apel. In anul 2016, pe cale administrativa am primit de la ANAF ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto n_roxxanne n_roxxanne Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc. (vezi toată discuția)