Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa auto

Incepând cu 01.02.2017 taxa auto va fi eliminata și înțeleg că se poate solicita restituirea acesteia pt autovehiculele înmatriculate intre 2007 și martie 2013.
Am platit taxa de prima înmatriculare în iulie 2007.Ulterior mi s-a restituit aproximativ 30% din ea. Pot solicita restituirea diferenței ?
Ordinul ANAF 1154/ 2016
2.3. Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripție a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la restituire. Data la care a luat naștere dreptul la restituire este data intrării în vigoare a Ordonanței Guvernului nr. 40/2015 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.
Mulțumesc,dar răspunsul dvs nu mă lămurește pe deplin.
Eu vreau sa stiu daca mi se poate restitui și diferenta pana la suma inițială,având în vedere faptul că am beneficiat deja de o prima restituire parțială.
Dacă puteți cere taxa integral, logic că veți putea cere și parțial.