Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA S.R.L. care face achizitii din China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

S.R.L. care face achizitii din China

Buna ziua,

Vreau sa deschid o societate comerciala, SRL sau SRL-D (inca nu stiu exact, daca aveti o idee care e mai ok pentru comert cu produse aduse din China va rog sa ma sfatuiti).
Vreau sa aduc produse din China (Aliexpres) pe care ulterior sa le vand On-line.
Ma intereseaza cam toate informatiile referitoare la acest tip de comert pe care mi le puteti oferi, dar in special care e treaba cu taxele vamale (cat sunt, le platesti la posta sau trebuie sa te duci la vama) si cu TVA-ul (cat este si in ce conditii se plateste sau nu... si care sunt implicatiile daca sunt platitor sau neplatitor de TVA), si ce alte implicatii fiscale, juridice, etc sunt.
Orice fel de informatie suplimentara pentru ideea mea de afacere este bine venita (gen, am inteles ca etichetele produselor trebuiesc traduse).
Mentionez ca nu am o experienta mare in ceea ce priveste o societate comerciala asa ca un raspuns cat mai amanuntit si explicat m-ar lamuri mai bine.

Multumesc,
Catalin
Catalin1706, utilizator
1.Ce se aduce din China se numeste import si va trebui sa platiti taxe vamale si TVA in vama la data când va soseste coletul(vama are birou atasat la oficiul postal).
2.Daca tot se plateste TVA-UL in vama de ce sa nu-l deduceti, deci varianta ar fii sa fiti platitor de TVA (oricum la depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei va trebui sa va inregistrati ca platitor de TVA).
3.Pentru vanzare intocmiti facura cu TVA (pentru Romania), iar daca vindeti si in UE facturati in functie de statutul clientului.. Succes..
Multumesc pentru informatii.
Si daca sunt neplatitor de TVA, mai platesc TVA la vama?
da