Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre marirea salariilor de la 01.02.2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre marirea salariilor de la 01.02.2017

Am intrebat la Serviciul Resurse umane al intreprinderii unde lucrez, angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, întreprindere privata, daca beneficiez de marire de salariu începând cu 01.02.2017 si mi s-a raspuns ca nu beneficiez de marire de salariu deoarece salariul meu de incadrare depaseste suma de 1450 ron. Este legal intreb eu ? Va rog sa ma lamuriti in aceasta privinta.Va multumesc.
Angajatorul are obligatia de a asigura un salariu de cel putin 1450 lei / luna. In situatia in care in CCM aplicabil, sau in Regulamentul Intern sunt prevazute grille de salarizare raportate la salariul minim, atunci salariile se modifica in functie de aceste grille.
Este corect ceea ce v-a spus angajatorul.