Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... CONSILIER PRIMARIE COMUNA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

CONSILIER PRIMARIE COMUNA

BUNA ZIUA, FIICA MEA A FOST NUMITA IN FUNCTIE IN DATA DE 3 IANUARIE 2017 SI PRIMESTE UN SALARA DE BAZA/INCADRARE DE 1250 SI UN SPOR DE CONDITII VATAMATOARE DE 187 LEI. VA ROG FRUMOS IMI POATE SPUNE CINEVA DACA FIICA MEA VA BENEFICIA DE CRESTEREA SALARIALA DE LA 1 FEBRUARIE SI APROXIMATIV CE SALAR VA AVEA. VA MULTUMESC RESPECTUOS
De la 1 feb va avea un salariu de încadrare de 1450 lei brut și un spor de 217 lei.
nu ar beneficia de majorarea de 20%?
exista o majorare de 20 la suta? cine benefiaza de ea?
Conform OUG 2/2017, de la 01.02.2017 se majoreaza cu 20% cuantumul salariilor de baza si al sporurilor acordate persoanelor salarizate pe familia ocupationala "administratie", fata de nivelul din luna ianuarie 2017, cu exceptia celor care au primit majorarile din decembrie (medicii, o parte din personalul din asistenta sociala, etc). In consecinta, salariul de baza al d-nei va fi de 1250 plus 20% adica de 1500 lei, si un spor de conditii vatamatoare de 15%, adica 225 lei.
Ca o paranteza, sporul de conditii vatamatoare nemaiexistand in legislatia actuala (regulamentele prevazute de legea 284/2010 nu s-au elaborat nici pana azi), ar fi trebuit calculat la salariul de incadrare si inclus in salariul de baza, conform art. 1 din legea 285/2010.
deci practic daca am inteles bine prima data se aplica majorarea de 20la suta apoi daca nici cu majorarea nu se ajunge la 1450 se va acorda salariul minim? sau cum ca nu inteleg sau se acorda minimul de 1450 si apoi si cresterea de 20 la suta?