Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Sume de bani la calatoria in strainatate (limita ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Sume de bani la calatoria in strainatate (limita pentru numerar)

Buna ziua,As dori sa merg cu sotia in Spania si sa lu-am cu noi suma de 40.000 de euro ,pentru a ne cumpara o casa acolo.As dori sa stiu daca trebuie sa declar acesti bani ,si care este impozitul ce se percepe la vama .Va multumesc anticipat.
Sumele cash de peste 10 000 de Euro sunt cu cantec (veti fi luat la puricat).
tgeorgescu, ne puneti si noua o sursa pentru puricatul asta? Adica ce inseamna mai exact, eu nu am gasit pe niciun site oficial ca in interiorul UE ar fi vreo restrictie in privinta asta.
De ce nu va puneti banii pe card?
Eu vad in link o propunere de control a numerarului care intra sau iese din UE, in niciun caz a circulatiei acestuia in interiorul Uniunii:
On 21 December 2016 the Commission proposed to extend the already existing controls on amounts of cash entering or leaving the Union equal to or in excess of 10.000 euros.

steliangheorghe69, daca sunteti intrebat despre banii pe care-i aveti asupra dvs. declarati suma si gata. Cel mult veti fi pus sa completati o declaratie, insa si asta este foarte putin probabil sa vi se intample pentru ca nu exista restrictii in interiorul Uniunii referitoare la limita sumelor cash pe care aveti voie sa le aveti cu dvs.