Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Document care atesta plata unui bun cumparat de la o ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Document care atesta plata unui bun cumparat de la o firma din U.E.

Buna ziua,
O persoana fizica din Romania a achizitionat un utilaj secondhand de la o firma din UE.
Pentru acel utilaj, firma din UE a emis factura in 2012, insa utilajul nu a fost platit dar a fost adus in Romania.
In 2013 persoana fizica va plati utilajul, cu cash, bani din mana, nu se pune problema platii prin banca.
Intrebarea este: Ce document trebuie sa emita firma pentru banii primiti? Sau cum dovedeste persoana fizica ca a platit pretul?

Precizari:
Daca plata s-ar fi facut la data emiterii facturii, aceasta plata ar fi fost inscrisa pe factura, dupa cum stiti ei nu emit chitanta asa cum procedam noi in Romania.

In acest caz, Utilajul, pretul, plata nu reprezinta nicio problema. Problema este acel document care atesta plata. Nu stim care este acel document.

Multumesc.
S-a confruntat cineva cu aceasta situatie?
Cash peste 10 000 euro=spalare de bani. Asa ca daca vreti sa platiti mai mult de 10 000 euro, e obligatoriu s-o faceti printr-un cont bancar.
Multumesc @tgeorgescu, dar ...
trandafir2 a scris:
In acest caz, Utilajul, pretul, plata nu reprezinta nicio problema. Problema este acel document care atesta plata. Nu stim care este acel document.

Pretul este 2500 eur, daca conteaza.
Treaba cu spalarea de bani s-a marit la peste 15000 eur.

Astept pareri daca s-a confruntat cineva cu astfel de plati.
trandafir2, moderator