avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Document care atesta plata unui bun cumparat de la o ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Document care atesta plata unui bun cumparat de la o firma din U.E.

Buna ziua,
O persoana fizica din Romania a achizitionat un utilaj secondhand de la o firma din UE.
Pentru acel utilaj, firma din UE a emis factura in 2012, insa utilajul nu a fost platit dar a fost adus in Romania.
In 2013 persoana fizica va plati utilajul, cu cash, bani din mana, nu se pune problema platii prin banca.
Intrebarea este: Ce document trebuie sa emita firma pentru banii primiti? Sau cum dovedeste persoana fizica ca a platit pretul?

Precizari:
Daca plata s-ar fi facut la data emiterii facturii, aceasta plata ar fi fost inscrisa pe factura, dupa cum stiti ei nu emit chitanta asa cum procedam noi in Romania.

In acest caz, Utilajul, pretul, plata nu reprezinta nicio problema. Problema este acel document care atesta plata. Nu stim care este acel document.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 18:35, 5 Martie 2013
S-a confruntat cineva cu aceasta situatie?
Cash peste 10 000 euro=spalare de bani. Asa ca daca vreti sa platiti mai mult de 10 000 euro, e obligatoriu s-o faceti printr-un cont bancar.
Multumesc @tgeorgescu, dar ...
trandafir2 a scris:
In acest caz, Utilajul, pretul, plata nu reprezinta nicio problema. Problema este acel document care atesta plata. Nu stim care este acel document.


Pretul este 2500 eur, daca conteaza.
Treaba cu spalarea de bani s-a marit la peste 15000 eur.

Astept pareri daca s-a confruntat cineva cu astfel de plati.
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creditare societate taie taie Buna ziua, Un asociat poate credita firma cu 61000 ron prin casa? Daca da, as vrea sa stiu in baza carei legi? Multumesc (vezi toată discuția)
Autoturism din ue ,,, danuuu danuuu AM ACHIZITIONAT UN AUTOTURISM DIN UE PE FIRMA VAL AUTOTURISM 12 000 AM PLATIT MASINA CU NUMERAR TREBUIE SA TRIMIT LA SPALARE BANI CEVA? ASA MI A SPUS UN ... (vezi toată discuția)
Sume de bani la calatoria in strainatate (limita pentru numerar) steliangheorghe69 steliangheorghe69 Buna ziua,As dori sa merg cu sotia in Spania si sa lu-am cu noi suma de 40.000 de euro ,pentru a ne cumpara o casa acolo.As dori sa stiu daca trebuie sa declar ... (vezi toată discuția)