Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Avocat- membru in ONG si Formator
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Avocat- membru in ONG si Formator

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un avocat poate sa fie membru intr-un ONG?
Daca da, poate sa intreprinda activitati remunerate in cadrul unui ONG? In ce modalitate? Cu contract de munca/colaborare?
De asemenea, avocatul poate sa tina cursuri de formare profesionala?
Da.Contract prestari servicii.
Avocatul poate fi membru ONG, dar nu poate fi salariat al ONG-ului pentru ca legea speciala i interzice orice tip de munca salariata cu exceptia celei de cadru didactic in invatamantul superior juridic. Eventual pentru chestii punctuale ar putea fi platit cu contract civil sau de cesiune de drepturi de autor, dar nu poate deveni un angajat permanent remunerat regulat de ONG decat eventual printr-o interpretare extensiva a legislatiei avocatiale care permite niste functii in organde de conducere a unor societati lucrative si atunci pentru identitate de ratiune ar trebui considerat ca implicit se permite si sa fie intr-o functie in consiliul director al organziatiei cu contract de mandat oneros si deci remunerat cu o indemnizatie... in tot cazul nu contract de munca si deci nu salariu ! Dar e de discutat mult pe marginea neclarei legislatii privind exercitarea profesiei de avocat.... PS si eu ca avocat sunt membru in organe de conducere a unor ONG dar activez ca voluntar...