Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere sporuri datorita dificultatilor fianaciare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere sporuri datorita dificultatilor fianaciare

La o societate comerciala se acorda sporul de vechime stabilit in funcite de vechimea in unitate pe anumite intervale de ani si in anumite procente. De asemenea se mai acorda un spor pentru lucru sambata si duminica si spor de noapte. Toate acestea sunt stabilite prin Contractul Colectiv de Munca. Intrebarea mea esta daca procentul acordat acestor sporuri sporuri poate fi scazut avand in vedere anumite dificultati financiare ale firmei. Daca da va rog sa imi spuneti care este temeiul legal si ce trebuie facut apoi? Va multumesc.
Reducerea valorii sporurilor este posibila numai daca se incheie un act aditional la ccm in acest sens. Actul trebuie inregistrat la ITM.