Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... trusou nou nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

trusou nou nascuti

buna ziua.am aflat recent ca odata cu aducerea pe lume a unui bebe beneficiezi de o suma de bani,parca 150 roni si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a beneficia de acesti banutzi.exista un formular special?unde se depune?tot la primarie?care este suma exacta?chiar daca ebneficiezi de ajutor de somaj pot sa depun acea cerere?multumesc,o zi buna!
Potrivit Legii nr.482/2006 privind acordarea de trusouri pentru nou-nascuti modificata :
ART. 1
(1) Prin prezenta lege se acorda gratuit, pentru fiecare copil nou-nascut, un trusou care sa cuprinda haine, lenjerie si produse pentru îngrijire, în cuantum de 150 lei.
(2) Trusoul pentru nou-nascuti se acorda o singura data de catre autoritatile
administratiei publice locale, la iesirea copilului din maternitate sau la eliberarea
certificatului de nastere.
(3) Valoarea în lei a trusoului prevazuta la alin. (1) se actualizeaza si se indexeaza anual, prin hotarâre a Guvernului, în functie de rata inflatiei.
ART. III
(2) Contravaloarea trusoului pentru nou-nascuti se acorda la cererea scrisa a oricaruia dintre parintii firesti ai copilului sau, în cazul în care acestia nu sunt în masura sa solicite acest drept, prin împuternicit ori la cererea reprezentantului legal al copilului desemnat în conditiile legii.
(3) Cererea prevazuta la alin. (2) se întocmeste de oricare dintre parintii firesti, de împuternicitul acestora sau de reprezentantul legal al copilului si este însotita de copia certificatului de nastere ori, dupa caz, a extrasului de nastere, precum si de declaratia pe propria raspundere a persoanei care semneaza cererea ca nu a solicitat acest drept în alta localitate.

Actele necesare se depun la primarie. Beneficiarul fiind copilul nou-nascut, nu are relevanta faptul ca dvs.beneficiati de indemnizatie de somaj.