Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... S-a procedat corect?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

S-a procedat corect?

Buna ziua, as dori sa stiu daca in urmatoarea situatie s-a procedat corect!
Oprit de echipaj politie al unei sectii din Bucuresti pe motiv ca nu am respectat culoarea rosie a semaforului.
Dansii mi-au cerut sa ii urmez la sectia de politie pt a intocmii procesul verbal de retinere a permisului, respectiv amenda.
De ce nu au intocmit pe loc la fata locului? Este ceva in neregula prin faptul ca m-au dus la sectia de politie?
Va multumesc
Procesul verbal a fost intocmit de acelasi agent care a constatat contraventia sau de alt agent din sectia de politie?
Acelasi agent. Dar pe proces scrie locul unde am savarsit fapta nu adresa sectiei de Politiei unde s-a intocmit PV
Ce pot sa fac? Sunt in sala de judecata acum, astept sa ma strige si nu am aparare
Sustineti ca procesul verbal nu a fost incheiat cu respectarea art. 190 din HG1391 in conditiile in care ati prezentat actele la control.

Recunoasteti eventual ca ati fortat galbenul, ca nu erau pietoni in apropiere, etc. caz in care nu se retine permisul. Si luati o mutra de om spasit!

Procesul verbal se incheie o data cu constatarea faptei.

Acum depinde si daca ati trecut sau nu pe rosu si exista inregistrarea faptei. Daca v-au dus la sectie nu cred ca exista, este posibil sa nu fi avut procese verbale la ei.

HG1391-regulam aplic OUG 195
Art. 190. – (1) În cazurile prevăzute de lege, o dată cu constatarea faptei, poliţistul rutier
sau, după caz, poliţistul de frontieră, reţine permisul de conducere, eliberând dovadă
înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie, după caz.

Art. 180. – (1) În cazul în care constată încălcări ale normelor rutiere, agentul
constatator încheie un proces-verbal de constatare a contravenţiei,
potrivit modelului
prevăzut în anexa nr.1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: data, ora şi locul unde este
încheiat; gradul profesional, numele şi prenumele agentului constatator, unitatea din care
acesta face parte; numele, prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau reşedinţa
contravenientului, numărul şi seria actului de identitate sau, în cazul cetăţenilor străini, al
persoanelor fără cetăţenie sau al cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate, seria şi
numărul paşaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberării
acestuia şi statul emitent; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi
locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la
aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului
normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; numărul punctelor-amendă
aplicate şi valoarea acestora, posibilitatea achitării, de către persoana fizică, în termen de
cel mult 2 zile lucrătoare a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ,
sancţiunea contravenţională complementară aplicată şi/sau măsura tehnico-administrativă
dispusă; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare
producerea unui accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale;
termenul de exercitare a căii de atac, semnătura agentului constatator şi unitatea de poliţie
la care se depune plângerea.
(2) În cazul în care contravenientul refuză sau nu poate să semneze procesul-verbal,
agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie
confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele,
prenumele, codul numeric personal şi semnătura martorului.
(3) Atunci când contravenientul a fost sancţionat cu amendă, odată cu copia procesuluiverbal
(exemplarul nr.2), acestuia i se va comunica şi înştiinţarea de plată, în care se va
face menţiunea cu privire la obligativitatea achitării amenzii la instituţiile abilitate să o
încaseze, potrivit legislaţiei în vigoare, în termen de 15 zile de la comunicare, în caz contrar
urmând să se procedeze la executarea silită.
(4) În situaţia în care contravenientul este persoană juridică, în procesul-verbal se fac
menţiuni cu privire la denumirea, sediul, codul unic de înregistrare ale acesteia, precum şi
numele, prenumele, numărul şi seria actului de identitate, codul numeric personal şi
domiciliul ori reşedinţa persoanei care o reprezintă.
(5) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la
cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de
constatare. Obiecţiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica „Alte
menţiuni”, sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.
(6) În cazul în care pentru fapta săvârşită se dispune ca măsură tehnico-administrativă
reţinerea permisului de conducere şi/sau a certificatului de înmatriculare ori de înregistrare
sau a plăcuţelor cu numărul de înmatriculare ori de înregistrare, odată cu încheierea
procesului-verbal de constatare a contravenţiei agentul constatator eliberează şi o dovadă
înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie, după caz, al cărei model este prevăzut în anexa
1B.
(7) Atunci când permisul de conducere se retrage pentru că titularul acestuia a fost
declarat inapt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, se eliberează dovadă
înlocuitoare fără drept de circulaţie.
(8) În situaţia în care, prin acelaşi proces-verbal de constatare a contravenţiei, se dispun
mai multe măsuri tehnico-administrative, agentul constatator eliberează pentru fiecare
document sau set de plăcuţe, câte o dovadă înlocuitoare.
cyan, moderator
Va multumesc mult pentru sfat! Am procedat exact asa cum ati spus
Acum astept decizia, sper sa fie in regula intrucat slujba mea prespunde detinerea permisului de conducere si as pierde locul de munca in caz contrar
O zi buna si inca odata multumesc mult.