Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU A DESCHIDE UN PROCES DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU A DESCHIDE UN PROCES DE SUCCESIUNE

Parintii mei au cumparat acum 7 ani un apartament,la scurt timp mama mea a decedat. Apartamentul este pe numele ambilor parinti, in momentul de fata as vrea sa deschid procesul de succesiune.Suntem trei mostenitori eu, fratele meu si tatal meu. Ca sa pot sa-mi iau dreptul din partea mamei mele. As vrea sa mai stiu si cat mi-ar reveni din acest apartament. Multumesc anticipat!
Buna ziua
Corectati-ma daca gresesc:
1. Dezbaterea succesiunii trebuia facuta in termen de 6 luni de la decesul mamei. In cazul in care Clement a acceptat succesiunea printr-o declaratie notariala in termenul legal sau in mod tacit (ex. locuieste in acel imobil) nu mai este necesara repunerea in termen.
2. Tatal mosteneste 1/2 din masa succesorala + 1/4 din cota sotiei respectiv 5/8 din masa succesorala
3. Copiii mostenesc impreuna 3/4 din cota mamei respectiv 3/8 din masa succesorala
Deci, 5/8 - tatal + 3/8 copiii=8/8 masa succesorala
Asta in cazul in care mama nu a lasat un testament.
Dezbaterea succesiunii pe cale amiabila se face la notar. In caz contrar, cu incheierea de sedinta a notarului in termen de 3 luni in instanta.
Eu sunt doar un utilizator care a trecut prin aceasta problema deci aceasta este doar parerea mea.
Succes.
PS. Din punct de vedere moral, eu nu as fi niciodata in stare sa dezbat o succesiune impotriva unuia din parinti. In cazul meu, am dezbatut succesiunea impotriva ultimei sotii a tatalui meu.
Dar nu-mi permit sa dau lectii de moralitate pentru ca fiecare familie are problemele ei.
ni_leta, utilizator
In cazul in care la dezbaterea succesiunii vin sotul supravietuitor si descendentii defunctei, sotul supravietuitor va obtine 1/4 din averea succesorala lasata de defuncta iar copiii, 3/4.
Astfel, sotul supravietuitor SS va dobandi 1/4 din masa succesorala care reprezinta doar 1/2 din bunul imobil, iar descendentii vor dobandi cu titlu de mostenire cate 3/8 fiecare, acestea fiind cotele ce vor aparea in certificatele de mostenitor.
In final, in cf, sotul supravietuitor va avea o cota de 10/16 din care 1/2 ca bun propriu si 1/8 cu titlu de drept de mostenire, iar fiecare copil al defunctei va dobandi o cota de 3/16 cu titlu de drept de mostenire. ;)
ni_leta a scris:

Buna ziua
Corectati-ma daca gresesc:
1. Dezbaterea succesiunii trebuia facuta in termen de 6 luni de la decesul mamei. In cazul in care Clement a acceptat succesiunea printr-o declaratie notariala in termenul legal sau in mod tacit (ex. locuieste in acel imobil) nu mai este necesara repunerea in termen.

Dezbaterea mostenirii nu este obligatoriu sa se faca in 6 luni. Termenul de 6 luni este termen de acceptare a mostenirii, ceea ce nu este echivalent cu dezbaterea mostenirii.

2. Tatal mosteneste 1/2 din masa succesorala + 1/4 din cota sotiei respectiv 5/8 din masa succesorala

Tatal nu mosteneste 1/2 din masa succesorala....se considera ca bunurile comune apartin sotilor in procent de 50%-50%(sau 1/2-1/2...sa fiu in aceeasi unitate de masura ca si dvs.). Deci tatal este proprietar pe jumatate dion bunurile comune, iar din masa succesorala acestuia ii revine de drept 1/4, restul se imparte intre copiii lui de cujus, indiferent de numarul lor.

3. Copiii mostenesc impreuna 3/4 din cota mamei respectiv 3/8 din masa succesoralaDeci, 5/8 - tatal + 3/8 copiii=8/8 masa succesorala.
Faceti confuzie intre bunurile coproprietate dupa dezbaterea succesiunii si masa succesorala. masa succesorala este ceea ce se imparte si nu toate bunurile, adica si cota sotului, care ii revine de drept acestuia (adica 1/2 din bunurile comune).

Asta in cazul in care mama nu a lasat un testament.
Dezbaterea succesiunii pe cale amiabila se face la notar. In caz contrar, cu incheierea de sedinta a notarului in termen de 3 luni in instanta.

Cine va opreste sa dezbateti mostenirea in instanta, fara sa va mai prezentati la notar???
Daca se ajunge la instanta pentru mostenire ce acte ar trebui sa prezint?Si daca partile nu sunt de acord procesul cat ar dura, aproximativ?Si as putea oare sa reusesc ceva, adica sa-mi iau dreptul daca celelalte parti nu sunt de acord?Multumesc mult pentru raspunsurile oferite pana in acest moment.
Actele necesare pentru un astfel de litigiu sunt: actele de stare civila (C.I/B.I, Certificate de nastere, certificate de casatorie), actele de deces -daca e cazul-, Certificatele de mostentitor -daca exista-, testamente, actele ce fac dovada compunerii masei succesorale -acte de proprietate de orice fel-, taxele de timbru si timbru judiciar.