Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament cu chirie- vanzarea imobilului de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament cu chirie- vanzarea imobilului de catre proprietar

Buna ziua! ma intereseaza parerea dvs referitor la urmatorul caz : stam in chirie , iar proprietarul doreste sa vanda apartamentul care nu este pe numele lui ci a sotiei sale care a decedat.Aceasta a cumparat apartamentul inainte de casatorie. Poate sa-l vanda daca copiii nu au 18 ani? (am inteles ca nu poate sa-l vanda pana nu implinesc 18 ani copiii dansului.). Multumesc
monica_14, utilizator
Este posibil cu o procedura a curatelei minorului, dupa dezbaterea succesiunii dupa sotie.
Dvs aveti contract de inchiriere este inregistrat la ANAF si notat la CF? Sau este doar o intelegere verbala?
Este doar o intelegere verbala. Nu avem nici un act sau contract
atunci nu aveti la ce va opune...
puteti sa ii faceti o oferta de cumparare a imobilului