avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament cu chirie- vanzarea imobilului de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament cu chirie- vanzarea imobilului de catre proprietar

Buna ziua! ma intereseaza parerea dvs referitor la urmatorul caz : stam in chirie , iar proprietarul doreste sa vanda apartamentul care nu este pe numele lui ci a sotiei sale care a decedat.Aceasta a cumparat apartamentul inainte de casatorie. Poate sa-l vanda daca copiii nu au 18 ani? (am inteles ca nu poate sa-l vanda pana nu implinesc 18 ani copiii dansului.). Multumesc
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2017
monica_14, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters411736 , utilizator 00:06, 7 Februarie 2017
Este posibil cu o procedura a curatelei minorului, dupa dezbaterea succesiunii dupa sotie.
Dvs aveti contract de inchiriere este inregistrat la ANAF si notat la CF? Sau este doar o intelegere verbala?
Este doar o intelegere verbala. Nu avem nici un act sau contract
atunci nu aveti la ce va opune...
puteti sa ii faceti o oferta de cumparare a imobilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere = instrainare??? MalyS MalyS Vreau sa stiu, va rog, daca interdictia de instrainare a unui imobil include si interdictia de inchiriere a acestuia. Va multumesc (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu contract de inchiriere in vigoare SAUNDU SAUNDU Buna ziua domnilor,vreau sa expun o situatie in care sint direct implicat si nu stiu cum trebuie actionat legal. Am inchiriat un ap.ptr.mine si familie ... (vezi toată discuția)
Proprietar decedat, probleme cu mostenitorii Tulcea1234 Tulcea1234 In 2010 fiul meu a luat in chirie un apartament de 2 camere in Tulcea de la o doamna care locuia in Germania casatorita cu un cetatean german, prin intermediul ... (vezi toată discuția)