Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inchidere ct.456 decontari cu actionari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inchidere ct.456 decontari cu actionari

Buna ziua
Am sold creditor la ct.456.Firma este infiintata din 1996 ,am preluat o cu acest sold la 456 si nu stiu de unde provine.Ce nota contabila sau procedura ar trebui sa fac ca sa inchid contul?
pot mari capitalul social cu soldul creditor al ct 456?
Buna seara,
Trebuie sa cautati in evidentele contabile ca sa vedeti ce reprezinta soldul contului. Capitalul social se majoreaza cu aport in bani sau in natura , nu cu soldul unui cont.
soldul este mai vechi de 15 ani este imposibil sa constat provenienta lui,dar cred ca reprezinta o creditare a unui fost asociat contata gresit!