Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare zile lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare zile lucrate in weekend

Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata).
Angajatul va primi exact acelasi salariu ca si cum ar fi lucrat normal+un spor de 1% (luat valoarea minima pt exemplificare) aferent unei zile normale de lucru (adica 1250lei/168ore*8ore*1%=0,59 lei) , deci va avea salariu brut de 1251 lei pentru luna in care a lucrat doar o sambata....corect ce stiu si am calculat?!

Mai am o nelamurire legata de nr. de zile consecutive pe care are voie sa le lucreze un angajat. Daca ii dau in avans 1 zi libera, are voie sa lucreze apoi 6 zile consecutive(5 normale+1 pt care am dat in avans liber)? Daca ii dau 2 libere in avans, are voie sa lucreze 10 consecutive (adica saptamana 1 dau luni si marti liber avans, lucreaza miercuri,joi,vineri,sambata,duminica...saptamana 2 lucreaza luni,marti, miercuri, joi,vineri, sambata si duminica libere)? Mie personal mi se pare cam aiurea ca daca dau 2 zile libere avans sa am dreptul sa il chem 10 zile consecutive la lucru, dar nu am gasit ceva reglementare de genul asta (ori nu m-am priceput, ori nu exista).

Sa luam luna decembrie 2016 ca exemplu practic: zilele 1,2,3,4 sunt libere (1,2 prin lege, 3,4 weekend). Zilele de 5,6,7,8,9,10 le lucreaza (10 e sambata). 11(duminca) liber, 12 (luni) liber pt recuperarea zilei de 10. 13,14,15,16 lucratoare, 17,18 libere (weekend). 19(luni) zi libera data in avans, 20,21,22,23,24 lucratoare (24 e sambata, dar am dat in avans ziua libera).
E corecta impartirea zile libere/zile lucratoare pt decembrie, cum am zis in exemplu?

Daca se raspunde si cu trimitere la articolele de lege, ar fi perfect.
Multumesc in avans
marauder a scris:

Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata).

....

Corect ... repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive.

Art. 137C.mun.
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
.....

Mai am o nelamurire legata de nr. de zile consecutive pe care are voie sa le lucreze un angajat. Daca ii dau in avans 1 zi libera, are voie sa lucreze apoi 6 zile consecutive(5 normale+1 pt care am dat in avans liber)? Daca ii dau 2 libere in avans, are voie sa lucreze 10 consecutive (adica saptamana 1 dau luni si marti liber avans, lucreaza miercuri,joi,vineri,sambata,duminica...saptamana 2 lucreaza luni,marti, miercuri, joi,vineri, sambata si duminica libere)? Mie personal mi se pare cam aiurea ca daca dau 2 zile libere avans sa am dreptul sa il chem 10 zile consecutive la lucru, dar nu am gasit ceva reglementare de genul asta (ori nu m-am priceput, ori nu exista).

Art.113 C.mun.
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
....

Asadar, o saptamana este impartita astfel : 5 zile lucratoare si 2 zile de repaus.

Daca un salariat isi ia in avans o zi libera, atunci va trebui sa vina la munca 5 zile si apoi mai are dreptul la o zi libera.

Art.137 C.mun.
....
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).
freeelis, multumesc frumos pentru raspunsuri.
-este corect si calculul facut cu sporul de 1% pt o sambata lucrata pe luna?
-din ce ati explicat (legat de zilele luate libere in avans) inteleg ca este legal ca, daca angajatul isi ia 2 zile libere in avans, sa lucreze 10 zile consecutive (sapt.1:luni.marti liber in avans, miercuri-duminica lucru, sapt 2: luni-vineri lucru, sambata-duminica liber), ...corect?