avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto ( recuperare proces )
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto ( recuperare proces )

Buna ziua . Am mers in instanta pentru a recupera taxa auto si am castigat procesul . Problema este ca banii imi vor fi returnati in 5 ani ( deja am luat prima transa "20%"). As dori sa ma informati daca exista alta modalitate de recuperare a banilor fara sa astept inca 4 ani . Mentionez ca masina a fost inmatriculata in 2011 iar procesul s-a finalizat in 2016 . Va multumesc anticipat !!!
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 18:02, 21 Ianuarie 2017
S-ar putea ca in perioada urmatoare, prin abrogarea OG nr.9/2013-privind timbrul de mediu de la 01.02, si implicit a Ordinului privind Procedurii de restituire esalonata, sa se restituie integral taxele la care s-au depus la Finante cereri de restituire, pe cale administrativa ori urmare a sentintelor judecatoresti . Asta pentru taxe achitate din 2007 si pana in 15.03.2013 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto n_roxxanne n_roxxanne Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc. (vezi toată discuția)
Restituire taxa prima inmatriculare floring2000 floring2000 Prin hotarare judecatoreasca definitiva s-a dispus sa mi se restituie taxa de prima inmatriculare pentru un autovehicul cumparat in anul 2008. Prima transa de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2008 bogdan1485 bogdan1485 Buna seara. Am platit taxa auto pentru un autoturism achizitionat din Germania in data de 12.02,2008. Se mai poate recupera aceasta taxa? (vezi toată discuția)