Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto ( recuperare proces )
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto ( recuperare proces )

Buna ziua . Am mers in instanta pentru a recupera taxa auto si am castigat procesul . Problema este ca banii imi vor fi returnati in 5 ani ( deja am luat prima transa "20%"). As dori sa ma informati daca exista alta modalitate de recuperare a banilor fara sa astept inca 4 ani . Mentionez ca masina a fost inmatriculata in 2011 iar procesul s-a finalizat in 2016 . Va multumesc anticipat !!!
S-ar putea ca in perioada urmatoare, prin abrogarea OG nr.9/2013-privind timbrul de mediu de la 01.02, si implicit a Ordinului privind Procedurii de restituire esalonata, sa se restituie integral taxele la care s-au depus la Finante cereri de restituire, pe cale administrativa ori urmare a sentintelor judecatoresti . Asta pentru taxe achitate din 2007 si pana in 15.03.2013 .