Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi persoana cu handicap

Buna ziua.
As avea si eu mai multe intrebari: tatal meu este pensionat de boala si are gradul doi de handicap.Puteti sa-mi spuneti si mie de ce drepturi beneiciaza ca handicapat?Unde as putea sa vad si eu aceste drepturi?Mai exact ma intereseaza daca poate beneficia de gratuitate pentru executarea unei proteze dentare si unde anume trebuie sa se adreseze pentru aceasta?
Va multumesc anticipat.
Adresati-va Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de pe langa Primaria localitatii de domiciliu,acolo este afisata o lista cu drepturile pe care le are, in functie de gradul de handicap la care este incadrat si puteti cere si alte lamuriri asistentului social in a carei evidenta figureaza tatal dvs.
Legea pe care o cautati este 448/2006.
Nu am auzit ca ar exista o gratuitate pentru tratamente stomatologice, dar puteti cauta un medic stomatolog care are contract cu Casa de asigurari de sanatate, astfel ca veti plati mai putin.
Florentina Mihaela, utilizator
Contactati
1-serviciul specializat din cadrul primariei in raza careia domiciliaza persoana in drept sa solicite
2- comisia de expertiza medicala locala
3-autoritatea locala de sprijin a persoanelor cu handicap,care de altfel va pune la dispozitie informatiile despre toate scutirile si facilitatile aferente afectiunii de care sufera tatal dvs .
Se asigura cota parte plata aparate ortopedice ,NU se asigura gratuitate pentru tratament+proteza dentara
MULTUMESC DE INFORMATII