Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA sau SRL D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA sau SRL D

Buna Seara!Am nevoie sa imi deschid o mica firma in care sa facturez 3000 ron pe an!Ce imi recomandati sa imi deschid?
Depinde, ce fel de activitate veți desfășura?
Proiectie de filme in aer liber si reparatii echipamente it la clienti acasa
srl - d merita pentru:
- scutirea de taxe la onrc la infintare ( din 01.02.2017...toate firmele vor fi scutite de taxe de infintare la onrc)
- daca veti avea salariati, contributiile sociale ( pensia) vor fi scutite pentru primii 4 salariati
- puteti obtine finantare pentru srl-d

Dar nu o sa am angajați!
Pt srl-d este conditie sa aveti salariati.
Puteti face un srl simplu, dupa 1 febr pentru a nu plati taxe la registru comertului.
Srl fara angajati, veti plati impozit 3% la suma facturata.
Avand in vedere obiectul de activitate, cred ca ar fi bine sa fiti neplatitor de tva.