avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA sau SRL D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA sau SRL D

Buna Seara!Am nevoie sa imi deschid o mica firma in care sa facturez 3000 ron pe an!Ce imi recomandati sa imi deschid?
Cel mai recent răspuns: PopescuCornelia , utilizator 07:36, 26 Ianuarie 2017
Depinde, ce fel de activitate veți desfășura?
Proiectie de filme in aer liber si reparatii echipamente it la clienti acasa
srl - d merita pentru:
- scutirea de taxe la onrc la infintare ( din 01.02.2017...toate firmele vor fi scutite de taxe de infintare la onrc)
- daca veti avea salariati, contributiile sociale ( pensia) vor fi scutite pentru primii 4 salariati
- puteti obtine finantare pentru srl-d

Dar nu o sa am angajați!
Pt srl-d este conditie sa aveti salariati.
Puteti face un srl simplu, dupa 1 febr pentru a nu plati taxe la registru comertului.
Srl fara angajati, veti plati impozit 3% la suma facturata.
Avand in vedere obiectul de activitate, cred ca ar fi bine sa fiti neplatitor de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebari srl-d / tva / facturi cheltuieli in domeniul it Gabriel_Anghel Gabriel_Anghel Buna ziua As dori sa aflu cateva informatii deoarece doresc sa-mi infintez in SRL impreuna cu un asociat (inca nu am hotarat daca microintreprindere sau SRL ... (vezi toată discuția)
Magazin online cosmin311 cosmin311 Buna ziua! as vrea sa imi deschid un magazin online. Am multe intrebari legat de asta: 1.Mai intai trebuie sa fac firma pentru a deschide un magazin online ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma Andreyene Andreyene Doresc sa imi deschid un magazin de second hand eu impreuna cu prietena mea .si doresc sa mai am unu sau doi angajati.. cum ar trebui sa procedez il legatura ... (vezi toată discuția)