Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligatia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligatia de intretinere

art. 516, alin (1) din codul civil prevede ca: Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

Intrebarea este: CARE SUNT CELELALTE PERSOANE ANUME PREVAZUTE DE LEGE??
Acesta sintagma se regaseste in mai multe acte normative, dar nicaieri nu se face trimitere la legea care prevede acest lucru!
Nu ma refer la obligatia de intretinere intra fostii soti sau alte obligatii stabilite clar in codul civil.
Exista vreo prevedere legala care sa creeze obligatie de intretinere intre rudele colaterale de gradul 3, 4 ....?
Multumesc.
Vasile1959, utilizator
Buna seara,
De exemplu pentru copiii majori aflati in continuarea studiilor.
Sunt persoane despre care diverse legi stipuleaza ca beneficiaza de acest drept!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Art. 519
Ordinea de plată a întreţinerii
Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:
a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;
b) descendentul este obligat la întreţinere înaintea ascendentului, iar dacă sunt mai mulţi descendenţi sau mai mulţi ascendenţi, cel în grad mai apropiat înaintea celui mai îndepărtat;
c) fraţii şi surorile îşi datorează întreţinere după părinţi, însă înaintea bunicilor.

Detalii: [ link extern ]

Dupa cum vedeti, legea nu merge asa departe- colaterali de grad3-4..