Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obligatia de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obligatia de intretinere

Cine are obligatia de intretinere a unui batran internat intrun ayil, conform codului civil pana la ce grad
Obligatia de intretinere exista intre sot si sotie,rudele in linie dreapta,intre frati si surori,,precum si intre celelalte persoane anume prevazute de lege.[Art.516 si urm.NCC]
nevasta, copiii, fratii, nepotii , in ordinea asta.
pana la rudele de gradul 4 de exemplu>art 519 ordinea de plata a intretineri cum se face conform art 519 sotii si fostii sotii, descendul este obligat la intretinere inaintea ascendentului , iar daca sunt mai multi descendenti cel mai apropiat inaintea celui mai indepartat, frati si surorile isi datoreaza intreinere dupa parinti, insa inaintea bunicilor, cine e descendentu si ascendentul, frati platesc inaintea bunicilor daca nu exista parinti ptr un batran ca nu inteleg specificatia. Vamultumes