Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta conform ord.50/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta conform ord.50/1990

Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la intreprindere in 2010 in care se specifica ca incadrarea s-a facut conf. pct.93 din anexa 1 a ord.50 si a deciziei CA nr.___. De la Casa Pensii mi s-a raspuns ca nu-mi valorifica adev. pt.ca nu exista pct. respectiv in anexa 1 la ord.50. Specific ca locul meu de m-ca se regaseste la pct.17 din ord 125/1990. Acolo scrie ca Unitatile Nucleare de gr.III si IV se incadreaza in gr.I. Ele se mai regasesc si in anexa 2 pct.2 a legii 263/2010. Va rog sa ma ajutati cum pot contesta la Casa de Pensii sau sa justific modul de incadrare in gr.I. Exista alta anexa 1 a ord.50?
Intr-adevar, sectiunea cu Documente Utile nu se mai regaseste dupa noile modificari aduse Forumului.
Gasiti aici: [ link extern ]
Derulati din aproape in aproape pana ajungeti la document.
Unitatile nucleare de gr.III si IV se incadreaza in gr.I conform prevederilor din anexa 1 pct.93 din ordinul nr. 50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare (inclusiv ordin nr. 125/ 1990) la 31.08.1994. Ordinul completat nu a fost republicat, dar a fost difuzat oficial de catre Ministerul muncii catre casele judetene de pensii, ITM, centrale sindicale si mari unitati.
In ordin nr. 125/ 1990 unitatile nucleare de gr.III si IV se retgasesc in anexa 1 poz.17
Daca nu rezolvati la casa de pensii puteti deschide actiune in instanta impotriva acesteia si solicita instantei sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specialitatea protectia muncii.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca