Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II-a de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II-a de muncă

Ing.agronom, șef de fermă,1981-2015, pensionar acum fără gr. a II-a, conform Ord. 50/1990, pct.3,anexa 2, poz.182, alin. b , scrisoarea nr.155/MB/31.03.1998 a MMPS.
Am depus adeverința la dosarul de pensionare, grupa nefiind specificată in carnetul de muncă (am menționat p.v. al CSA) , dar grupa nu a fost recunoscută.
Ce ar trebui să mai fac pentru recalcularea pensiei ?
Vă mulțumesc !
Din mesajul dvs. nu reiese ca in adeverinta se precizau documentele interne intocmite la nivelul firmei pentru respectarea prevederilor din Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 initial si/ sau din ordinul completat cu toate documentele ulterioare, la data de 31.08.1994.
Pentru a fi avuta in vedere ca CJP, adeverinta primita trebuie sa respecte modelul din anexa 14 la HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare si sa aiba ca anexa decizia interna prin care ati fost nominalizat, anual, ca beneficiar de grupa de munca.
Solicitati CJP sa va raspunda in scris precizand motivul pentru care nu a luat in considerare adeverinta.
Ar trebui sa studiati Legea nr.172/ 2016 in care se precizeaza ce documente pot fi solicitate de CJP ca anexe la adeverintele depuse in vederea recalcularii pensiilor, daca exista suspiciuni.