Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru in doua sindicate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru in doua sindicate

Buna seara
Doresc sa ma lamuriti cu o problema. Legea sindicatelor precizeaza ca poti fi membru intr.o singura organizatie sindicala. Este prevazuta undeva o sanctiune daca faci parte din mai multe organizatii? Ce se poate intampla intr.o astfel de situatie?
Nu exista nicio sanctiune in legislatie pentru o astfel de situatie.

O persoana poate face parte, in acelasi timp, numai dintr-o singura organizatie sindicala la acelasi angajator (art.3 alin.4 din Legea nr.62/2011).

Prin urmare, in tacerea legii , consider ca o persoana poate fi membru in doua organizatii sindicale la doi angajatori diferiti.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va Multumesc!