Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate o persoana sa faca parte in acelasi timp din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate o persoana sa faca parte in acelasi timp din doua organizatii sindicale la acelasi angajator?

Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca o persoana poate sa fie membru in 2 organizatii sindicale aflate la acelasi angajator... La o societate comerciala angajatii erau membrii ai unei organizatii sindicale sa spunem Y, ulterior in urma fuziunii, pentru a avea reprezentativitate sindicatul x, angajatii si-au dat adeziunea la acesta, continuand insa sa fie membrii si ai sindicatului Y, la care platesc indemnizatie de sindicat
INTREBARE Sindicatul Y nu trebuia sa aduca la cunostinta membrilor aceasta situatie atipica si nu trebuia sa opereze aceasta modificare la judecatorie, conform reglementarilor legii nr. 62/2011?
In primul rand, nu mai exista angajatorul Y , in urma fuziunii.

In al doilea rand, potrivit art.3 alin.(4) din Legea nr.62/2011, o persoană poate face parte, în acelaşi timp, numai dintr-o singură organizaţie sindicală la acelaşi angajator.
Adica organizatia sindicala Y care exista inaintea fuziunii inceteaza ca urmare a fuziunii?
Fuziunea inseamna ca Y o asimileaza pe X, care nu mai exista dupa fuziune.
@ cristina69

Intr-adevar, asa este.
Sindicatul Y ar trebui sa-si inceteze activitatea, intrucat nu mai exista angajatorul Y. Dar intr-o unitate pot exista doua organizatii sindcale, insa salariatii nu pot f membri de sindicat decat la o singura organizatie sindicala.
Multumesc mult pentru lamuriri.