Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Uzucapiune: Intr-un imobil: teren proprietatea primariei, parintii mei au construit o casa in anii 1940, in care au locuit impreuna cu cei 3 copii (eu si fratii mei) si pe care au platit impozit pana in anii 1990 cand au decedat. Fratii mei au locuit in imobil cca 20 ani (1940-1960), cand s-au casatorit si au plecat la casele lor. Eu am continut sa locuiesc in aceasta casa impreuna cu sotul meu pana in prezent, Dupa decesul parintilor in anii 1990, impozitul a fost achitat pe numele sotului meu. Acum vreau sa dobandesc proprietatea prin uzucapiune. Pot sa ma judec numai cu primaria? Sau trebuie sa chem in judecata si pe fratii mei?
Va judecati doar cu primaria.
Multumesc.