Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Iregistrarea CIM la Reg. General Evidenta Salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Iregistrarea CIM la Reg. General Evidenta Salariatilor

Buna ziua!
Cum pot verifica daca angajatorul a inregisrat in mod real CIM la RGES?Contractul are un numar si o data de inregistrare, dar cum pot verifica daca datele sunt reale sau completate din calculator.
Solicitati de la ITM un extras REVISAL. Achitati o taxa de 20 lei si in termen de maxim 5 zile il obtineti.

HG 500/2011
art.8
(4^3) Orice persoană are dreptul să interogheze, să solicite şi să obţină de la Inspecţia Muncii date din registrul privat/public cu privire la activitatea pe care a desfăşurat-o în calitate de angajat/persoană plătită din fonduri publice, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, într-un termen de 5 zile de la data solicitării.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic