Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... stabilire calificativ anual functionari publici cu doi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

stabilire calificativ anual functionari publici cu doi evaluatori

Cum se pune in aplicare art. 108 al H.G. nr. 611 / 2008 care prevede :
ART. 108 - (1) Perioada evaluata este cuprinsa intre 1 ianuarie si 31 decembrie din anul pentru care se face evaluarea.
(2) Perioada de evaluare este cuprinsa intre 1 si 31 ianuarie din anul urmator perioadei evaluate.
(3) In mod exceptional, evaluarea performantelor profesionale individuale ale functionarilor publici se face si in cursul perioadei evaluate, in urmatoarele cazuri:
a) atunci cand pe parcursul perioadei evaluate raportul de serviciu al functionarului public evaluat inceteaza, se suspenda sau se modifica, in conditiile legii. In acest caz functionarul public va fi evaluat pentru perioada de pana la incetarea, suspendarea sau modificarea raporturilor de serviciu. La obtinerea calificativului anual va fi avut in vedere, in functie de specificul atributiilor prevazute in fisa postului, si calificativul obtinut inainte de suspendarea sau modificarea raporturilor de serviciu;
b) atunci cand pe parcursul perioadei evaluate raportul de serviciu sau, dupa caz, raportul de munca al evaluatorului inceteaza, se suspenda sau se modifica, in conditiile legii. In acest caz evaluatorul are obligatia ca, inainte de incetarea, suspendarea sau modificarea raporturilor de serviciu sau raporturilor de munca ori, dupa caz, intr-o perioada de cel mult 15 zile calendaristice de la incetarea sau modificarea raporturilor de serviciu sau raporturilor de munca, sa realizeze evaluarea performantelor profesionale individuale ale functionarilor publici din subordine. Calificativul acordat se va lua in considerare la evaluarea anuala a performantelor profesionale individuale ale acestora;
...........................................
Cazul este urmatorul : evaluator este Primarul, exista un raport de evaluare cu calificativ Foarte bine pentru prima jumatate a anului ( intocmit de fostul Primar pana la alegerile din iunie ) si un raport de evaluare cu calificativ Nesatisfacator intocmit de noul Primar. Care este modalitatea de stabilire a calificativului anual ? Avand in vedere al doilea raport, se poate dispune eliberarea din functie a functionarului public evaluat ? Nu gasesc nicio prevedere legala expresa in acest caz .
Este vorba de anul 2016 pentru care perioada de evaluare este 1 - 31 ianuarie 2017. Pentru prima jumatate a anului 2016, pana la alegerile din vara, evaluator a fost vechiul primar (.... In acest caz evaluatorul are obligatia ca, inainte de incetarea, suspendarea sau modificarea raporturilor de serviciu sau raporturilor de munca ori, dupa caz, intr-o perioada de cel mult 15 zile calendaristice de la incetarea sau modificarea raporturilor de serviciu sau raporturilor de munca, sa realizeze evaluarea performantelor profesionale individuale ale functionarilor publici din subordine). Alegerile au fost castigate de un alt primar care evalueaza acum perioada de cand si-a inceput mandatul, respectiv a doua jumatate a anului si care este nemultumit de activitatea functionarului public ( dar in acelasi timp... Calificativul acordat se va lua in considerare la evaluarea anuala a performantelor profesionale individuale ale acestora; )