Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum citesc un contoar de apa rece?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum citesc un contoar de apa rece?

Apometrul are 5 cifre este de apa rece cum se citeste,eu stiu k ultima nu se citeste
Pai la fel cum am explicat mai sus.
Chiar nu se gaseste nimeni pe-acolo sa stie sa citeasca un apometru?
@Alex sevastre, va intrebati daca vreti sa stiti cum se citeste apometru sau ne intrebati cum se citeste apometrul?

Pasul 1 - Va pregatiti instrumentele necesare (pix, hartie, ochelari, carpa umeda, carpa uscata) sa le aveti la indemana; Pentru a va imbarbata puteti sa beti o tarie inainte de a va apuca de citit!

Pasul 2 - In cazul in care cadranul apometrului este murdar stergeti intai cu carpa umeda si apoi cu cea uscata pentru a vizualiza cifrele in bune conditii;

Pasul 3 - Va apropiati cu atentie (sa nu va loviti de vreo teava sau altceva, purtati o casca de protectie daca v-ati incurajat inainte) la o distanta de 50-60 cm de cadranul apometrului ;

Pasul 4 - Daca nu aveti deja ochelarii montati, ii scoateti din buzunar si ii puneti pe nas in asa fel incat sa nu va cada, folositi un snur;

Pasul 5 - Cel mai important! indexul se citeste de la stanga spre dreapta fara cifrele rosii.
Daca are niste cesuletze mici cu limbutze care se invartesc ca secundarul unui ceas in loc de cifre rosii nu le cititi.

Pasul 6 - Scrieti indexul pe hartie.

Este suficient de clar?

Daca nu va este atunci faceti o poza apometrului si incarcati-o pe un site ex. postimage.org sa va spunem noi cat este indexul.

In cazul in care apometrul este intr-un canal unde nu va puteti apropia sufiecient pentru a-l citi direct folositi o lupa legata la capatul unui batz suficient de lung incat sa il apropiati de cadranul apometrului, intr-un canal nu poate fi la mai mult de 1,5 m.

Daca apometrul este aburit si nu il puteti citi atunci trebuie schimbat.
cyan, moderator