avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Imputernicire avocatiala
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Imputernicire avocatiala

O asemenea imputernicire tipizata pentru un barou are la serie doua litere care probabil indica judetul, urmeaza un numar din 5 cifre /2015 insa nu contine nr de ordine pentru avocatul respectiv si nici data. Sunt obligatorii cele 2 mentiuni ?
Cel mai recent răspuns: luticus , utilizator 16:40, 26 Februarie 2017
luticus a scris:

O asemenea imputernicire tipizata pentru un barou are la serie doua litere care probabil indica judetul, urmeaza un numar din 5 cifre /2015 insa nu contine nr de ordine pentru avocatul respectiv si nici data. Sunt obligatorii cele 2 mentiuni ?


Buna ziua,

Data emiterii imputernicirii avocatiale este obligatorie. O alta mentiune obligatorie este numarul contractului de asistenta juridica (mai degraba decat numarul de ordine).

Ce intelegeti dvs prin nr de ordine?Daca aveti nelamuriri privind apartenenta av respectiv la Unbr si Barou puteti verifica la baroul local,nu stiu ce relevanta are intrebarea dvs ref la tipizat.
avnic a scris:

Ce intelegeti dvs prin nr de ordine?Daca aveti nelamuriri privind apartenenta av respectiv la Unbr si Barou puteti verifica la baroul local,nu stiu ce relevanta are intrebarea dvs ref la tipizat.


Nelamuririle dvs pot fi legate de tinerea unei duble contabilitati. Adica nu inregistrezi in contabilitate toate contractele si ai bani nefiscalizati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tipizat pentru împuterniciri avocațiale neconform Samulea Samulea Buna ziua! Am o intrebare care face referire direct la avocati de aceea sunt curios de ce raspunsuri voi primi. In statutul profesiei de avocat se face ... (vezi toată discuția)
Contract de reprezentare avocat cbutan cbutan Buna ziua, Doresc sa inchei un contract de reprezentare in proces cu un avocat . Am vizualizat un model de contract si nu am inteles ce inseamna alin 1. Eu ... (vezi toată discuția)
Contract de asistenta juridica Liliana Gradinaru Liliana Gradinaru Imi poate si mie arata cineva in ce baza sunt obligata (daca oi fi) sa cumpar tipzate de la Baroul Bucuresti? E vreo decizie bb, UNBR, e vreo precizare pe ... (vezi toată discuția)