Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tipizat pentru împuterniciri avocațiale neconform
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tipizat pentru împuterniciri avocațiale neconform

Buna ziua!

Am o intrebare care face referire direct la avocati de aceea sunt curios de ce raspunsuri voi primi.
In statutul profesiei de avocat se face referire si la tipizatele pentru imputerniciri avocatiale, respectiv ce anume trebuie sa contina.
Daca avocatul partii adverse prezinta o imputernicire avocatiala care nu respecta cele stipulate in lege referitor la aceste tipizate pot face o plangere bazata pe acest lucru?

Astept cu interes raspunsuri din partea dv.

Multumesc!
Samulea, utilizator
În primul.rand verificați daca av respectiv este membru UNBR și al unui barou.local,informații pe care le găsiți online ,în tabloul avocaților.Daca este av, înainte de a formula plângeri neîntemeiate întrebați la baroul din care face parte dacă exista un anumit tipizat(fiecare barou are modele proprii).Exista si posibiltatea ca av sa își redacteze singur contractul și delegația
avand un model.in calculator si obținând de la barou doar seria și nr .aferente .Grija dvs ar trebui sa fie ca av sa nu fie un impostor membru în birouri fantoma,în rest nu aveți motive sau șanse de a obține ceva cu plângerea atât timp cât exista elemente minime de identificare a av,a baroului in care profesează, nume client ,serie,nr,data la care a fost încheiat și pt ce activități..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Asta nu este un raspuns pe masura.Daca dv ca si avocat nu respectati statutul profesiei de avocat ce sa mai zic.

Art. 126

(1)Contractul de asistenţă juridică prevede, în mod expres, întinderea puterilor pe care clientul le conferă avocatului. În baza acestuia, avocatul se legitimează faţă de terţi prin împuternicirea avocaţială întocmită conform anexei nr. II. Prevederile art. 122 alin. (4) se aplică în mod corespunzător şi formularului împuternicirii avocaţiale.

Art 122

(4)Contractul de asistenţă juridică va fi tipărit în formulare tipizate şi înseriate ce vor conţine sigla U.N.B.R., cea a baroului emitent, denumirea „Uniunea Naţională a Barourilor din România” şi cea a baroului emitent. Seria va avea o componentă literală comună fiecărui barou şi o componentă cifrică formată din 6 cifre, urmată de menţionarea anului emiterii formularelor. Înserierea este rezervată de către barou fiecărei forme de exercitare a profesiei.

Tipizatul depus nu indeplineste conditiile stipulate.Seria nu corespunde fiind formata din 5 cifre iar sigla UNBR este diferita.

Ce am sesizat eu este ca primele care nu respecta legea sunt institutiile statului , politie , parchete si instante le de judecata.Legea e facuta pentru prosti sa fie respectata.
Instantele de judecata nu respecta nimic fac doar ce vor ele in schimb eu daca nu depun un act pana la o anumita data sunt decazut din dreptul de a mai depune.

Ce incredere sa am eu intr-o instanta care nu respecta legea sau intr-un avocat care depune ceva care nu corespunde cu reglementarile statutului profesiei sale?!!!!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

În primul.rand verificați daca av respectiv este membru UNBR și al unui barou.local,informații pe care le găsiți online ,în tabloul avocaților.Daca este av, înainte de a formula plângeri neîntemeiate întrebați la baroul din care face parte dacă exista un anumit tipizat(fiecare barou are modele proprii).Exista si posibiltatea ca av sa își redacteze singur contractul și delegația
avand un model.in calculator si obținând de la barou doar seria și nr .aferente .Grija dvs ar trebui sa fie ca av sa nu fie un impostor membru în birouri fantoma,în rest nu aveți motive sau șanse de a obține ceva cu plângerea atât timp cât exista elemente minime de identificare a av,a baroului in care profesează, nume client ,serie,nr,data la care a fost încheiat și pt ce activități..

Va urez succes în demersurile dvs..
Am depus sesizare la UNBR si astept raspuns.