Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general preluare leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

preluare leasing

Am preluat in data de 06.07.09 un contract de leasing financiar de la o alta societate de leasing.Contractul vechi de leasing e din data de 04.11.2008.In contractu vechi sunt urmatoarele date:valoare bunului e 37821 eur fara tva,val avans 3782.10 eur,taxa ctr 756.42 eur,val rezid 7564.2 eur.In actul aditional la noul contract desfasuratorul incepe cu redeventa nr.8 si total dob 7027.16,principal 26126,val rez 7424.12.Mijlocul fix il inregistrez la valoarea de 33550.12 adica valoarea ratelor ramase plus valoarea reziduala ramasa?Mentionez ca firma de la care am preluat leasingul nu a avut nicio pretentie,nu i-am platit nimic.

- 1. Primirea mijlocului fix, evidentierea obligatiei si dobanzile aferente:

- 2133 ,,MIJLOACE DE TRANSPORT” - 167 ,,ALTE IMPRUMUTURI SI DATORII ASIMILATE”
- 471,,CHELT. INREG. IN AVANS” - 1687 ,,DOBANZI AFERENTE ALTOR IMPRUMUTURI SI DATORII ASIMILATE”

2. Inregistrarea ratelor de leasing

- D 8036 ,,REDEVENTE, LOCATII DE GESTIUNE, CHIRII SI ALTE DATORII ASIMILATE
- D 8051 ,,DOBANZI DE PLATA”

3. Calculul si inregistrarea amortizarii

- 6811,,CHELT. DE EXPLOATARE PRIVIND AMORTIZAREA IMOBILIZARILOR”
- 2813,,AMORTIZAREA INSTALATIILOR, MIJL. DE TRANSPORT, ANIMALE, PLANTATII”

4. Primirea facturii emise de finantator reprezentand cotele de leasing:

- 167 ,,ALTE IMPRUMUTURI
SI DATORII ASIMILATE”
- 1687 ,,DOB. AF. ALTOR IMPRUMUTURI SI DATORII ASIMILATE”
- 4426 ,,TVA DEDUCTIBILA”
- 404 ,,FURNIZOR DE IMOBILIZARI”
CONCOMITENT:
- 666 ,,CHELT. PRIVIND DOBANZILE”
- 471 ,,CHELT. INREG. IN AVANS”

5. Diminuarea valorii totale a operatiunii de leasing:

- C 8036 ,,REDEVENTE, LOCATII DE GESTIUNE, CHIRII SI ALTE DATORII ASIMILATE”
- C 8051 ,,DOBANZI DE PLATA”

6. Transferul dreptului de proprietate la valoarea reziduala

- 167 ,,ALTE IMPRUMUTURI SI DATORII ASIMILATE”
- 4426 ,,TVA DEDUCTIBILA” -
- 404 ,,FURNIZOR DE IMOBILIZARI” -

7. Achitarea facturilor catre finantator

- 404 ,,FURNIZOR DE IMOBILIZARI”
- 5121 ,,CONTURI LA BANCI IN LEI”
- 5311 ,,CASA IN LEI”
- 542 ,,AVANSURI DE TREZORERIE”

In functie de termenii contractuali, aceasta valoare reziduala fie se achita in avans, la inceputul derularii contractului sau esalonat pe toata durata lui, fie se poate constitui ca ultima rata de leasing. In oricare din aceste situatii inregistrarile contabile sunt aceleasi:

167 = 404 valoare * cursul valutar de referinta
665 = 404 valoare * (diferenta de curs valutar intre cel al facturii si cel de referinta)
Lelia Ionescu, Contabil
471=1687 nu se mai foloseste din 2007.Pe mine ma intereseaza valoarea la care se inregistreaza mijlocul fix
Da,asa faceti la inregistrare,cum ati mentionat in primul mesaj :)
Multumesc pt ajutor.