avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț la judecatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț la judecatorie

Buna ziua!Vreau să mă ajutați intrat.o problema. Soția a intentat divorț de ruda mea,a părăsit domiciliul împreună cu 2 cu copii,al3copil a rămas alături de tată in apartamentul primit moștenire de la părinți.Frații bărbatului au cedat apartamentul in favoarea fratelui. Întrebările mele sunt următoarele:
Ce trebuie să facă bărbatul care a primit citația acasă de divorț prin judecătorie?
Cum obține asistenta juridica daca nu are bani să își plătească un avocat?
Are dreptul soția la apartamentul primit moștenire prin succesiunea părinților lui?Chiar daca a fost făcută în timpul căsătoriei cu ea
Daca are el în întreținere un copil,pentru ceilalți 2tb să plătească pensie?
Cum se poate proteja de ea?daca L.a amenintat că il lăsa pe drumuri?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 09:12, 3 Februarie 2017
Bani pentru avocat este ceva foarte relativ...
Daca nu are deloc venituri poate obține avocat gratuit.
La mostenire soția nu are drept.
Pensie va plati pentru un copil.

Dacă nu va plati pensia va putea avea probleme.
Mulțumesc mult pentru promptitudine. Trebuie să depună vreo întâmpinare in 10zile de la comunicare?
Daca la apartament,sotia nu are dreptul,la bunurile din casa,are? Se pot partaja?
Se pot partaja bunurile dobandite in comun in timpul casatoriei indiferent daca acestea sunt mobile sau imobile.In situatia dvs imobilul dobandit prin succesiune este bun propriu si nu este supus partajului,La divort nu este obligatoriu sa aveti av angajat dar daca partajul se realizeaza prin instanta este recomandat sa va angajati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire stefantoth stefantoth Cum pot sa imi ajut sotia in urmatoarea situatie?In urma decesului tatalui ei,ea,sotia mea cu fratele ei nu au facut succesiunea desi au trecut doi ... (vezi toată discuția)
Bună ziua soția a primit niște bani în urma unei succesiuni. ... Bubu1973 Bubu1973 Bună ziua Soția a primit niște bani în urma unei succesiuni. În timpul căsătoriei, cu o parte din bani a cumpărat un apartament. La divorț soțul ... (vezi toată discuția)
Partaj valentina78m valentina78m In cazul in care cuplul are 2 apartamente utilate fiecare cu mobila ,frigider , aragaz, televizor … in urma divortului cum se procedeza ? Apartamentul ... (vezi toată discuția)