Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... MEDICINA MUNCII
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

MEDICINA MUNCII

Cine completeaza fisele de identificare a factorilor de risc profesional-lucratorul SSM/angajatorul/medicul de medicina muncii/coordonatorul departamentului medicina muncii?Va intreb pentru ca din legislatie eu nu inteleg.Multumesc.
Daca cititi cu atentie HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor, veti intelege cu siguranta.
-art.9 al.(5) Examinarile medicale profilactice se efectueaza in baza fisei de identificare a factorilor de risc profesional, conform modelului prevazut in anexa nr. 3, completata in mod obligatoriu la toate rubricile si semnata de catre angajator.
In anexa 3 (respectiv in anexa 2 la HG nr.1169/ 2011) se observa ca semnatarii sunt angajatorul si lucrator desemnat/ serviciul intern de prevenire si protectie.
Fisa de identificare a factorilor de risc se completeaza in baza materialului privind identificarea si evaluarea riscurilor profesionale la locul de munca conform prevederilor
-art.5
al.(1) Angajatorul trebuie sa se afle in posesia unei evaluari a riscului asupra sanatatii lucratorilor.
al.(2) Evaluarea riscului asupra sanatatii se actualizeaza daca s-au produs schimbari semnificative din cauza carora evaluarea ar fi depasita sau atunci cand rezultatele supravegherii sanatatii o impun.
-art.16 al.(6) Medicul specialist de medicina muncii, in baza fisei de solicitare a examenului medical la angajare, fisei de identificare a factorilor de risc profesional, dosarului medical si a examenelor medicale efectuate, completeaza fisa de aptitudine cu concluzia examenului medical la angajare: apt, apt conditionat, inapt temporar sau inapt pentru locul de munca respectiv.