Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala salariu minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala salariu minim

Buna ziua sunt angajat in domeniul privat la o firma de paza si am salariul minim pe economie. Locuiesc impreuna cu mama mea care are o pensie minim garantata de 400 lei si o pensie de handicap grad 2 revizuibila. Intrebarea mea este daca beneficiezde deducere personala la salariu(daca as putea sa o trec pe mama persoana aflata in intretinere), sau daca beneficiez eu singur la deducere la salariu?
Dvs. singur beneficiati de deducere personala de 300 lei.
Nu puteti sa va declarati mama ca persoana in intretinere, deoarece are venitul mai mare de 300 lei.
Aceasta deducere deja se aplica la salariul minim sau trebuie sa aduc acte ca nu înregistrez alte venituri si nu am nici pământ nici mașină,nimic. Deci firma îmi aplica automat deducerea fara sa știe daca mai am vre un venit? Sau trebuie sa declar eu cu acte doveditoare? Exemplu la salariul de acum 1450 lei cu plata dărilor trebuie sa iau in mana 1060 lei, iar daca aduc adeverințe ca nu inregistrez nici un alt venit si nu am nimic pe numele meu, as lua ceva in plus peste acei 1060 sau deja deducerea este aplicata la salariul minim automat?
Nu trebuie sa aduceti alte acte. Este suficient sa dati o declaratie ca locul de munca de baza este la angajatorul dvs.
Deducerea este deja aplicata la calculul dvs., salariul net este de 1065 lei.

Total brut = 1450
CAS = 1450 x 10,5% = 152
somaj = 1450 x 0,5% = 7
CASS = 1450 x 5,5% = 80
Baza calcul impozit = 1450 - 152 - 7 - 80 - 300 deducere = 911
Impozit = 911 x 16% = 146
Salariu net = 1450 - 152 - 7 - 80 - 146 = 1065

ana-cer, moderator
Pai daca este deducere de ce se scade cei 300 de lei? Si cui dau declarația ca nu am înțeles cui?
Cei 300 lei se scad doar din baza de calcul a impozitului.
Declaratia o dati la locul de munca.