Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca și salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca și salarizare

Bună ziua! As vrea sa știu dacă angajatorul este obligat sa-mi dea documente care atesta salariul brut lunar din ultimi 28 de ani de pe ştatul de plata pentru ca pe cartea de munca este trecut alt salariu. Şi dacă da ce articol și ce lege.
Vă mulțumesc!
Art.34 C.mun.
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
....

HG 500/2011
art.8
....
art.4^2
La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....