Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa potabila cu miros fecaloid
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa potabila cu miros fecaloid

Buna ziua. Am o intrebare, daca se poate. Apa noastra potabila miroase a fecale. Langa grupul nostru de pompare (doua blocuri) a fost construita acum aproximativ doi ani o fosa septica (4 blocuri) la o distanta de 2-3 metri. De o saptamana nu mai poate fi folosita, miercuri iese analiza apei facuta la Apa Nova. Copilul meu a facut enterocolita si are rezultat pozitiv la rotavirus. Putem sa ii actionam in judecata? Avem vreo sansa sau e greu de demonstrat ca de la fosa lor este? Acum ei vor sa ne racordeze la teava lor (canalizarea orasului) si sa suporte ei. I am mai putea actiona in acest caz? Multumesc
Grupul de pompare in proprietatea cui este?
Avand in vedere ca este vorba despre apa potabila destinata consumului uman proprietarul trebuie sa monitorizeze permanent calitatea apei si sa efectueze periodic analize pentru a se confirma ca nu constituie un pericol potential pentru sanatatea umana.

ORDIN Nr. 536 din 23 iunie 1997
pentru aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al
populaţiei
ART. 34
Îndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem
de canalizare se face prin instalaţii de preepurare sau fose septice vidanjabile, care
trebuie să fie proiectate şi executate conform normelor în vigoare şi amplasate la cel
puţin 10 m
faţă de cea mai apropiată locuinţă
; instalaţiile se întreţin în bună stare de
funcţionare; vidanjul se va descărca în cea mai apropiată staţie de epurare a apelor
uzate.
[ link extern ]

Cititi si legislatia specifica privind calitatea apei potabile (L 458/2002, HG 974/2004, Ordin 536/1997) si puteti gasi motive ptr o actiune in instanta.
Se poate face o legatura intre calitatea apei si fosa septica printr-o expertiza tehnica.

Sesizati Directia de Sanatate Publica si primaria.

LEGE nr. 458 din 8 iulie 2002 privind calitatea apei potabile
[ link extern ]

HOTĂRÂRE Nr. 974 din 15 iunie 2004
pentru aprobarea Normelor de supraveghere, inspecţie sanitară şi monitorizare a
calităţii apei potabile şi a Procedurii de autorizare sanitară a producţiei şi
distribuţiei apei potabile
[ link extern ]
Este a vecinilor. Noi suntem doua blocuri legate la un grup de pompare cu put si langa a fost contruita fosa in care se varsa patru blocuri vecine.
Incercati sa aflati prin intermediul asociatiei de proprietari (in cazul in care exista) daca se fac analize periodice la apa.
Raspunzatori de situatie sunt si cei care au dat autorizatie de constructie a fosei in apropierea sursei de alimentare cu apa.
DSP se poate sesiza si poate dispune masuri in consecinta.