Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire la impozitul pe clădire şi teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire la impozitul pe clădire şi teren

Conform Legii 227/2015 art.456,464 persoanele fizice cu venituri lunare mai mici decât salariul minim brut pe ţară pot beneficia de reducerea cu 50% a impozitului pe clădire şi teren. Întrebarea mea e: ce se înţelege prin "venit lunar" a persoanei fizice?venit net ?sau venit brut? Altfel zis: cei care au ca venit salariul minim pe economie + alocatie dupa un copil pot beneficia de această reducere?
Mulţumesc,
Pentru a intelege mai bine va dau urmatoarele definitii:

Salariul brut -cuprinde suma veniturilor realizate de salariat pe fiecare loc de realizare a venitului.

Prin loc de realizare a venitului se intelege persoana fizica ori juridica ce are calitatea de angajator sau entitatea asimilata angajatorului.

Salariul net -reprezinta diferenta intre salariul brut si cheltuielile deductibile (contributii obligatorii si cheltuieli profesionale acordate numai la locul unde se afla functia de baza a salariatului).

Castigul salarial -reprezinta salariul cuvenit si platit salariatului dupa retinere de catre angajator a contributiilor obligatorii, a impozitului pe salarii si a altor retineri.

Situatia cea mai simpla pentru angajator presupune stabilirea salariului la nivelul brut in lei, castigul salarial rezultand lunar dupa deducerea si virarea contributiilor obligatorii si a impozitului lunar pe salarii.
Salariul brut pe tara in anul 2017 este de 1450lei /luna.
Alocatia pentru copil nu face parte din salariu.
Adresati o cerere la primarie in acest sens.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
În primul rând mulţumesc pentru răspuns.

Problema e că la Primărie mi s-a zis că se ia în considerare veniturile tuturor persoanelor care locuiesc la adresa respectivă şi se ia în considerare şi alocaţia pentru copiii. Se face o anchetă socială şi se acordă foarte rar scutire. Da, aşa şi scrie în lege " Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe clădiri...", adică eu am posibilitatea să umblu pe la Primărie şi ANAF cu hărtiile mele 2-3 zile la rând fără nici un rezultat.... E o posibilitate să dau cerere dar numai teoretic în realitate lucrurile stau altfel (Consiliul Local / Primăria are nevoie de bani, de cât mai mulţi bani).