Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu masina cumparata !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu masina cumparata !

Va rog daca ma puteti ajuta cu o indrumare . Am cumparat o masina second-hand si tipul mi-a zis ca e totul ok si ca trebuie sa ii schimb doar filtrele .. am facut contract de vanzare cumparare si am achitat suma ceruta . Problema e ca masina are si alte ''vicii'' costisitoare , si tipul m-a ''inselat'' , abuzand de incredere . Se poate face ceva in situatia asta ? Multumesc frumos
Initial incercati solutionarea amiabila cu vanzatorul,eventual negociati cu acesta recuperare c/v reparatii
Realizati o verificare tehnica in unitate specializata,eventual reprezentanta marcii vehiculului,
care sa elibereze document care sa ateste deficientele constatate
Daca amiabil nu puteti solutiona,notificati oficial vanzatorul despre intentia dv de solutionare in instanta,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente

Multumesc frumos pentru raspuns . Dar , sa-mi recuperez suma si sa ii inapoiez bunul nu se poate ? Iti multumesc
iiCristi, utilizator
Imi poate raspunde cineva va rog ? Tipul imi spune ca nu vrea sa ii inapoiez bunul si nici sa plateasca pentru daune . Ce as putea face in situatia asta ? Multumesc frumos