avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu masina cumparata !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu masina cumparata !

Va rog daca ma puteti ajuta cu o indrumare . Am cumparat o masina second-hand si tipul mi-a zis ca e totul ok si ca trebuie sa ii schimb doar filtrele .. am facut contract de vanzare cumparare si am achitat suma ceruta . Problema e ca masina are si alte ''vicii'' costisitoare , si tipul m-a ''inselat'' , abuzand de incredere . Se poate face ceva in situatia asta ? Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: iiCristi , utilizator 16:18, 11 Februarie 2017
Initial incercati solutionarea amiabila cu vanzatorul,eventual negociati cu acesta recuperare c/v reparatii
Realizati o verificare tehnica in unitate specializata,eventual reprezentanta marcii vehiculului,
care sa elibereze document care sa ateste deficientele constatate
Daca amiabil nu puteti solutiona,notificati oficial vanzatorul despre intentia dv de solutionare in instanta,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente

Multumesc frumos pentru raspuns . Dar , sa-mi recuperez suma si sa ii inapoiez bunul nu se poate ? Iti multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2017
iiCristi, utilizator
Imi poate raspunde cineva va rog ? Tipul imi spune ca nu vrea sa ii inapoiez bunul si nici sa plateasca pentru daune . Ce as putea face in situatia asta ? Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat o mașină acum o lună de zile , am găsit anunțul ... AnaDBR AnaDBR Am cumpărat o mașină acum o lună de zile , am găsit anunțul pe olx , am vb cu proprietarul care era un vânzător de mașini ( nu am știu asta până nu ... (vezi toată discuția)
Masini cu probleme Gccc Gccc Am achizitionat o masina de la o persoana pe care o cunosc de ceva ani (pe incredere) iar dupa cateva zile am fost la reprezentanta sa verific masina. Eu am ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto fara airbag chifor_lia chifor_lia Buna ziua,am cumparat o masina de la o persoana fizica de 3 saptamani.Azi am mers la mecanic sa schim turbosuflanta, si sa fac o verificare pentru a merge in ... (vezi toată discuția)