Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prejudiciu platit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prejudiciu platit

Buna intr-un proces de evaziune pe legea veche,cu prejudiciu sub 50000 lei se plateste integral prejudiciul,mai putin penalitatile ce trebuie sa fac la primul termen dupa camera preliminara sa arat caci prejudiciul este platit sa poata dispune amenda?Multumesc
O sa va puna instanta in vedere ca potrivit RIL ului ICCJ( Decizia 17/2015), in cazul infractiunilor de evaziune fiscala la notiunea de prejudiciu intra si obligatiile fiscale accesorii, sens in care v-a emite adresa catre ANAF sa le calculeze, banuiesc ca in constituirea de parte civila ANAF-ul a solicitat pe langa plata prejudiciul cauzat si plata obligatiilor fiscale accesorii calculate de la data producerii prejudiciului si pana la data executarii integrale a platii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
dar fapta a fost inainte de modificarea codului penal